10.3.2020 12:13:16

Kovanda vysvetľuje krvácanie na ropnom trhu: Saudovia hrajú vabank, Rusko je, ale vďaka sankciám odolnejšie

Známy ekonóm Lukáš Kovanda
Známy ekonóm Lukáš Kovanda
(foto: DRFG/nazory.ihned.cz)


Český ekonóm Lukáš Kovanda tvrdí, že sme sa práve stali svedkami cenovej vojny dvoch svetových ropných veľmocí. Strategickým cieľom Ruska je vymiesť bridlicových producentov z trhu, čomu môže prispieť práve výrazné zlacnenie ropy. Rijád dúfa, že rovnakou zbraňou prinúti Rusko ku kompromisu, Moskva je však voči lacnej rope odolnejšia ako Saudská monarchia. (HSP)

 Súčasná situácia, ktorá vznikla po neúspešnom pokuse členov OPEC a mnohých ďalších štátov vrátane Ruska dohodnúť sa na škrtoch v ťažbe ropy na ďalšie obdobie, je bezprecedentným javom, myslí si hlavný ekonóm investičných fondov CZECH FUND Lukáš Kovanda. Okrem prudkého pádu cien ropy sa ďalším dôsledkom môže stať zlacnenie pohonných hmôt v Česku.

To tu ešte nebolo. Saudská Arábia v čase rekordne padajúceho dopytu po rope začína cenovú vojnu s Ruskom. Ceny ropy odberateľom zráža najvýraznejšie za aspoň 20 rokov,povedal svoju prognózu český expert.

Dôvodom odmietnutia novej dohody o škrtnutie v ťažbe ropy zo strany Ruska je snaha sťažiť činnosť amerických bridličných ťažiarov, ktorí predstavujú pre Rusko výzvu na ropnom trhu. Pri extrémne nízkych cenách sa ťažba bridlicovej ropy stáva totiž nerentabilná. Nízka cena ropy, ale predstavuje záťaž aj pre rozpočet štátov, ktoré prevažne spoliehajú na príjmy z ťažby surovín. Práve preto snaha Saudov urobiť nátlak na Rusko prostredníctvom zvýšenia ťažby v nadchádzajúcich mesiacoch s tým, aby spôsobili ešte väčší prepad cien, môže mať nepriaznivé dôsledky aj pre blízkovýchodné kráľovstvo.

 

Strategická dimenzia

Ako uvádza český expert, tieto dôsledky však môžu byť oveľa horšie pre Saudskú Arábiu ako pre Rusko. Kovanda zdôrazňuje, že po roku 2014, keď na Rusko uvalili prvé sankcie a svet zaznamenal výrazný pokles cien za ropu, sa Moskva novej skutočnosti prispôsobila a západné sankčné obmedzenia v podstate prispeli k tomu, že je Rusko teraz odolnejšie voči vonkajšiemu ekonomickému nátlaku ako Saudská Arábie.

Saudovia hrajú vabank. Rusko je ale dnes lepšie pripravené čeliť nízkym cenám ropy ako ešte roku 2014, keď Rijád cenovo bojoval naposledy, neúspešne. Západné sankcie namierené na Rusko ho v uplynulých rokoch urobili odolnejším, takže jeho rozpočet znesie celkom pohodlne aj nižšie ceny,uviedol Lukáš Kovanda.

Český ekonóm pochybuje, že by Saudovia mali úspech v ich snahe prinútiť Rusko k ďalšiemu kompromisu. Podľa Kovandu pravdepodobnosť toho, že sa Moskva vráti za rokovací stôl a prijme podmienky svojich partnerov, nie je vysoká aj kvôli tomu, že nízke ceny za ropu môžu byť pre Rusko prospešné zo strategického hľadiska. Ide totiž o situáciu, pri ktorej budú musieť americkí bridlicoví producenti obmedziť či zastaviť svoju ťažbu kvôli nízkym cenám za ropu. V takom prípade Rusko získa možnosť ovládnuť nové trhy, ktoré sa uvoľnia po odchode ťažiarov bridlicovej ropy.

 

 

 

HSP