04.3.2018 09:36:11

Kotol pod Damaskom. Psychologická operácia sýrskej vládnej armády

Portál RusVesna informuje o psychologickej operácii, ktorú vykonali vládne sily vo Východnej Ghúte.

Velitelia vládnych síl získali od sýrskej rozviedky informácie, že vo Východnej Ghúte je už dostatok mužov, ktorí sú ochotní zložiť zbrane, obávajú sa však prenasledovania zo strany vládnych orgánov.

Sýrski špecialisti preto vytvorili dokumenty, ktoré keď budú mať pri sebe členovia bánd, ktorí sú rozhodnutí zložiť zbrane, bude sa na nich vzťahovať amnestia. Podobné aktivity sa už uskutočnili aj v Aleppe pred niekoľkými mesiacmi, kedy takúto možnosť využili desiatky teroristov, ktorí sa potom stiahli do Idlibu.

Zaujímavý bol spôsob, akým obkľúčeným teroristom dodali informácie sýrske vládne sily. Proamerické velenie teroristických skupín sa totiž snaží znemožniť  členom svojích bánd získať skutočné informácie a drží ich v panike, pričom ich pripravuje na posledný sebevražedný boj.

Vládne sily preto začali strieľať na pozície teroristov projektily červenej farby, s uvedenými garanciami o amnestii. Podobný druh psychologických operácii sa uskutočňoval aj v čase II. svetovej vojny, kedy sa Nemci snažili presvedčiť sovietskych vojakov, aby sa vzdali, rovnaký postup používali potom aj sovietske vojská, ktoré zasypali nemecké línie v rokoch 1944 a 1945 podobnými dokumentami o márnom odpore.

Pozície proamerických skupín ostreľujú 122 mm sýrske samohybné húfnice, každý barel obsahuje 1000 lístkov vo formáte A6.

Psychologickou operáciou potvrdzuje legitímny prezident Bašár Asad svoje rozhodnutie 15/2016 o udelení amnestie všetkým členom protiasadovskej opozície, ktorí nemajú prsty vo vojnových zločinoch (nevraždili civilné obyvateľstvo a zajatých sýrskych vládnych vojakov).

Sýrska vláda chce dosiahnuť, aby východnú Ghútu mohli cez humanitárne koridory opustiť aj civilní obyvatelia. Proti tomu sa kategoricky bráni proamerické velenie protiasadovských bánd a cudzí inštruktori, ktorí dobre chápu, že ak sa nebudú ukrývať za štít z civilných obyvateľov, hrozí im totálna likvidácia. Teroristi sa teraz sústreďujú na odoberanie mobilných telefónov, aby sa žiadne informácie k civilistom nedostali.

HSP, 4. 3. 2018, rusvesna