23.11.2018 04:20:03

Kotleba a Uhrík na parlamentnom výbore ostro skritizovali Lajčáka. Naznačili, že je vlastizradcom

Podľa predsedu hnutia ĽSNS Mariana Kotlebu, každý politik, ktorý obhajuje záujmy cudzincov viac ako záujmy Slovákov, pácha vlastizradu. Kotleba to uviedol v súvislosti s diskusiou o odstúpení ministra zahraničia Miroslava Lajčáka, ktorý trvá na prijatí migračného paktu OSN.

Marian Kotleba otvorene povedal ministrovi Lajčákovi na stredajšom Zahraničnom výbore NR SR, že obhajuje záujmy cudzincov pred záujmami občanov Slovenskej republiky.

Kotleba následne reagoval na Lajčákove vyhlásenie, že dokument bude schválený, aj bez účasti a súhlasu Slovenska. “Tak tam ani nechoďme, ani sa tej frašky nezúčastňujme, pretože svojou pasívnou účasťou, keďže už výsledok dopredu vieme, jednoducho posvätíme vec, ktorá je v absolútnom protiklade so záujmami obyvateľov Slovenska,” povedal Marian Kotleba.

Následne kritizoval konkrétne ciele dokumentu. Podľa bodu 16. je cieľom posilniť postavenie migrantov v spoločnosti za účelom dosiahnutia ich úplnej integrácie. “Ak toto nepovažujete za totálne zvýhodňovanie imigrantov dokonca aj pred pôvodnými obyvateľmi členských štátov EÚ, tak potom už neviem čo…”

Kotleba namietal aj voči cieľu číslo 20., podľa ktorého je potrebné zjednodušiť legislatívu a finančné toky v prospech migrantov. “Je to v priamom protiklade s protiteroristickým balíkom, ktorý bol nedávno prijatý v Národnej rade.” Kotleba upozorňuje, že parlament nedávno prijal uznesenie, ktoré hovorí o zvýšení kontroly spomínaných finančných tokov.

Zástupcovia ĽSNS namietali aj voči oficiálnemu prekladu dokumentu z dielne OSN, ktorý podľa nich vôbec nezodpovedá realite. Už samotný názov “Kompakt” podľa poslanca ĽSNS Milana Uhríka znamená v angličtine zmluva resp. záväzok, zatiaľ čo do slovenčiny sa prekladá ako nejaký globálny rámec. Takisto sa podľa neho buď omylom alebo úmyselne zabúda dodať, že ide nielen o bezpečnú a legálnu, ale najmä o riadenú migráciu.

“Minister Lajčák spolu s liberálmi tvrdo pretláča schválenie globálneho paktu o prijímaní imigrantov. Okrem iného preto, že s ním súhlasí väčšina krajín rozvojového sveta. To nás však vôbec nezaujíma. Pre nás sú podstatné záujmy Slovákov. Slovensko nepotrebuje ministra, ktorý presadzuje záujmy Afričanov viac ako záujmy Slovákov. A ak sa to Lajčákovi nepáči, tak nech ide preč. Napríklad do tej Afriky,” vyhlásil k debate poslanec ĽSNS Milan Uhrík.

“Hoci to nie je právne záväzné, je to politicky záväzné,” dodal Uhrík.

HSP, 22. 11. 2018