29.6.2020 18:36:10

Korčok: Slovensko sa chce stať súčasťou centra výnimočnosti pre hybridné hrozby v Helsinkách. Korčok tak inštitucionalizuje ďalšie obmedzovanie slobody slova

Bývalý Veľvyslanec Slovenskej republiky v USA (2018-2020), aktuálne šéf našej diplomacie
Bývalý Veľvyslanec Slovenskej republiky v USA (2018-2020), aktuálne šéf našej diplomacie
(foto: TASR/DUNA/MTI/Zoltan Balogh)


Slovensko sa chce stať súčasťou centra výnimočnosti pre hybridné hrozby v Helsinkách. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ). (HSP)Šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) podpísal v pondelok 29. júna potvrdenie súhlasu Slovenska s členstvom v Európskom centre výnimočnosti pre boj proti hybridným hrozbám vo fínskych Helsinkách a urobil tak ďalší k krok okliešteniu slobody slova na Slovensku.

„Aj na Slovensku vnímame, že ohrozenia našej bezpečnosti nemusia mať hneď vojenskú podobu, ale sú čoraz viac prítomné vo forme kybernetických útokov, pokusov o manipuláciu verejnosti či zámerného šírenia dezinformácií,“ vyhlásil šéf slovenskej diplomacie.

Posilnenie odolnosti štátu proti týmto hrozbám je preto podľa Korčoka jednou z priorít vlády. Účasť v centre výnimočnosti v Helsinkách umožní Slovensku čerpať zo skúseností ostatných krajín, ktoré sú takýmto útokom vystavené. Dnes moderné čelenie hybridným hrozbám je v podstate iba nástroj určitých síl v EÚ ako obmedziť slobodu slova a zatrhnúť diskusie na určité nepohodlné témy. Miesto diskusie si zaistiť možnosť lynčovania názorových oponentov a ich likvidáciu.

„Zároveň budeme v kontakte s najnovšími trendmi, aby sme mohli čo najúčinnejšie posilňovať vlastnú odolnosť. Notifikáciu posielame našej veľvyslankyni v Helsinkách, aby ju oficiálne odovzdala fínskym partnerom a bol tak zavŕšený proces nášho vstupu do centra výnimočnosti,“ uzavrel minister.

Skupiny, ktoré dnes používajú tieto spôsoby na obmedzovanie slobody slova a svojich názorových oponentov si ako keby neuvedomovali, že vytvárajú nedemokratický nástroj, ktorý po zmene moci bude používaný proti nim a na ich likvidáciu. Každý demokraticky zmýšľajúci človek by sa bránil takýmto nedemokratickým nástrojom práve preto, že môžu byť ľahko zneužívané proti komukoľvek nepohodlnému pre tých pri moci, nech už to je dnes Korčekova skupina a neskôr bude ktokoľvek iný.

HSP