12.8.2020 12:23:57

Korčok si splnil domácu úlohu z rusofóbie. Lavrov k vypovedaniu diplomatov z Bratislavy: „To nie je o Slovensku“

„Mozog“ diplomacie Ruskej federácie
„Mozog“ diplomacie Ruskej federácie
(foto: tellerreport.com)


„Myslím, že to nie je o Slovensku, aj keď ste citovali frázu o tom, že Slovensko – je suverénny štát“, odpovedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na jednu z otázok ohľadne vypovedania ruských diplomatov z Bratislavy, ktorá zaznela počas tlačovej konferencie venovanej výsledkom rokovaní ministra Lavrova s jeho nemeckým rezortným partnerom Heikom Maasom v Moskve. (HSP)Ďalej šéf ruskej diplomacie dodal: „Dnes som si prečítal, že oficiálny predstaviteľ štátneho departmentu (USA) Morgan Ortagusová pozitívne ocenila rozhodnutie slovenských úradov o vypovedaní ruských diplomatov. Preto si z toho urobte vlastný záver, kto je za tým, kto je zainteresovaný v tomto rozhodnutí, ktoré „suverénne“ Slovensko prijalo voči trom ruským diplomatom“.

Slová šéfa ruskej diplomacie podrobnejšie rozviedol ruský politológ a doktor historických vied Michail Smolin, podľa ktorého za vypovedaním ruských diplomatov z Bratislavy samozrejme nie je ich činnosť, ale tlak Spojených štátov amerických, ktoré od menších krajín vyžadujú, aby sa aktívne zapojili do protiruskej kampane pod taktovkou Washingtonu. Korčok vedel, že podľa toho, ako si splní túto domácu úlohu, tak bude vyzerať jeho hodnotiaca známka, ktorú mu udelia americkí patróni, takže slovenská vláda iba splnila stanovenú normu rusofóbie, ktorú od nej vyžadujú USA.

Analytik Michail Šejnkman sa v komentári pre RadioSputnik v podobnom duchu vysmial z naivity Morgan Ortagusovej, ktorej jej šéf, bývalý riaditeľ CIA – Mike Pompeo, zrejme zabudol vysvetliť, čím sa zaoberajú diplomati na každom veľvyslanectve, americké nevynímajúc. Navyše, Slovensko je podľa Šejnkmana zo spravodajského hľadiska natoľko zanedbateľnou krajinou, že na jej špionážne pokrytie od jedného konca po druhý spokojne stačí jeden schopný spravodajský dôstojník, traja diplomati by sa nevýslovne nudili, ak by mali sledovať nejaké dve či tri základne NATO, jeden vojenský sklad, nejaký vojenský polygón a nejaký smiešny lokálny veliteľsko-štábny objekt NATO.

Podľa Michaila Šejnkmana je v pozadí vypovedania ruských diplomatov z Bratislavy skôr Korčokov panický strach z toho, že by Mike Pompeo mohol vynechať Slovensko z itineráru svojho turné po krajinách strednej a východnej Európy.  A keďže Praha už skôr vypovedala dvoch ruských diplomatov, Korčok zrejme usúdil, že vypovedaním troch ruských diplomatov nielen tromfne českého kolegu Petříčka, ale možno si tým šplhne u Američanov a Pompeo mu veľkoryso prepáči, že nevďační Slováci stále neplnia normu dvoch percent svojho HDP, ktoré by mali odvádzať na nákup amerických zbraní.

Gabriel Gačko (HSP)