11.2.2020 12:28:39

Kontrarozviedka USA zverejnila krajiny, ktoré pre ňu predstavujú hlavnú hrozbu

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
(foto: TASR/AP-Charles Dharapak)


Nová stratégia kontrarozviedky USA na roky 2020 2022 formuluje päť úloh a v zozname hrozieb sa uvádzajú ako prvé Rusko a Čína. Dokument zverejnilo Národné centrum pre kontrarozviedku a bezpečnosť. (HSP)Počet hráčov zameraných na Spojené štáty rastie. Rusko a Čína rokujú po celom svete, využívajú všetky nástroje národnej moci proti Spojeným štátom a disponujú širokým spektrom moderných výzvedných možností, uvádza sa v dokumente.

K iným hrozbám patrí Kuba, Irán, Severná Kórea, hnutie Hizballáh, teroristické organizácie Islamský štát a al-Káida, a tiež medzinárodné kriminálne organizácie. To je prvý z troch trendov v súčasnej situácie z hľadiska americkej kontrarozviedky.

Ten druhý spočíva vo využití menovaných krajín stále zložitejších prostriedkov. Upozorňuje sa na biometrické zariadenia, autonómne systémy, obrazy vysokého rozlíšenia, pokrokové šifrovacie, pozorovacie a analytické mechanizmy.

Tieto technológie našim oponentom poskytujú nové možnosti vo využití informácií ako strategického zdroja na dosiahnutie ich cieľov vo sfére ekonomickej bezpečnosti a vyvíjanie nátlaku na konkurentov, podotýka sa v stratégii.

Tretím trendom je aplikácia spomínaných prostriedkov na čoraz širší okruh cieľov a zraniteľností. Cieľom zahraničných rozviedok je podľa názoru autorov dokumentu väčšia časť amerických ministerstiev a rezortov, laboratóriá, finančný sektor, priemyselné podniky a tak ďalej. Niektoré opatrenia zahraničných rozviedok sú zamerané na porušenie fungovania kriticky dôležitej infraštruktúry a vojenských objektov v prípade krízy, tvrdí sa v stratégii.

Verejná mienka v USA a v spojeneckých krajinách je tiež objektom zahraničného vplyvu, uvádza sa v dokumente.

To všetko môže podkopať vojenskú prevahu USA, oi. vo vesmíre, a tiež „otriasť celistvosťou, autoritou a autentickosťou amerických výrobkov a služieb, píšu autori.

 

V tejto súvislosti formulujú päť úloh pre kontrarozviedku:

chrániť kriticky dôležitú infraštruktúru;

znižovať počet hrozieb pre hlavné reťazce zásobovania;

klásť odpor vykorisťovaniu americkej ekonomiky;

chrániť americkú demokraciu pred cudzím vplyvom;

čeliť kybernetickým a technickým operáciám zahraničných rozviedok.


V pondelok zverejnil Biely dom rozpočet na fiškálny rok 2021, v ktorom sa Čína a Rusko tiež označujú za hlavné hrozby.

Člen medzinárodného výboru Rady federácie Oleg Morozov, ktorý komentoval túto situáciu, podotkol, že Rusko je pre USA hlavným nepriateľom, a preto sa bude Washington snažiť klásť odpor Moskve.

 

 

HSP