04.8.2012 10:55:06

Koniec tajomstvám

Ruský „Rosarchiv“ po prvý raz zverejnil pôvodné dokumenty o katyňskej záležitosti z „osobitnej zložky č. 1“. Archívy jednoznačne preukazujú, že návrh na hromadné popravy vyšiel od Lavrentija Beriju a podporila ho vtedajšia kompletná sovietska vrchnosť, vrátane Stalina.
Elektronické verzie dokumentov sú už vďaka pokynu ruského prezidenta umiestnené na webovské stránky „Rosarchívu“, povedal v stredu novinárom jeho šéf Andrej Artizov.
Tento krok Moskvy má Varšave po tragickej udalosti pod Smolenskom ešte raz preukázať absolútnu otvorenosť ruského vedenia v katyňskej záležitosti. V zložke sa, okrem iného, nachádza písomný návrh Lavrentija Beriju popravy zajatých poľských dôstojníkov. – Sú tam aj pôvodné rezolúcie Stalina a radu ďalších členov politického vedenia z 5. marca 1940, v ktorých sa vyslovuje súhlas s Berijovými návrhmi, povedal Artizov.
Je tam aj dokument z roku 1959, ktorý potvrdzuje zničenie dokladov o poprave poľských dôstojníkov. Artizov však dodal, že o katyňskom zločine boli následne informovaní všetci sovietski lídri, ktorí sa dostali k moci po Stalinovi.
Kópie týchto dokumentov boli z pokynu Borisa Jeľcina odovzdané poľskému vedeniu ešte v októbri 1990. Zároveň šéf „Rosarchívu“ odmietol pochybnosti naznačujúce nepravosť archívov, vrátane verzie, že popráv sa zúčastnili aj Nemci.
- Nájsť konečnú objektívnu pravdu by sa mohlo spoločným úsilím ruskej i poľskej strany, povedal Andrej Artizov.
– Musíme ju zverejniť do poslednej podrobnosti, do „posledného“ mena. Treba nájsť všetkých, kto bol popravený v Katyni, v Mednom, či na inom mieste. Vrátane nájdenia tých, ktorí to nejakým zázrakom prežili a neskoršie sa ocitli v armáde Andersa, resp. v Poľskej osloboditeľskej armáde.
-vmi- podľa vzgljad, 28. apríl 2010