04.8.2012 10:55:06

Koniec studenej vojny

- Bývalý vojenský protivník sa teraz stáva celkom jasným partnerom. Ide o obrat v spolupráci, ktorý sa dá zaradiť medzi historické, - vyslovila sa pred novinármi počas Lisabonského summitu NATO nemecká kancelárka Angela Merkelová pred príjazdom naň ruského prezidenta D. Medvedeva a dodala: - Studená vojna sa naozaj skončila.
Podľa vzgljad.ru, 20. november 2010

x x x

Novú strategickú koncepciu NATO (podpísaná 18. novembra 2010) považuje za vyváženú stály predstaviteľ RF pri NATO Dmitrij Rogozin.
Rusku sú v nej venované články 33 a 34. V dokumente sa po prvý raz vyhlasuje, že aliancia nie je pre Rusko žiadnou hrozbou a, naopak, usiluje sa o dosiahnutie „ozajstného strategického partnerstva medzi NATO a Ruskom“. Aliancia, že je rozhodnutá „tak aj konať, očakávajúc od Ruska vzájomnosť“, hovorí sa v dokumente. NATO tiež vyhlasuje zámer upevňovať politické konzultácie a praktickú spoluprácu s Ruskom v oblastiach spoločných záujmov, konkrétne v PRO, v boji s terorizmom, narkotikami a pirátstvom a pri tom „v plnej miere využívať potenciál Rady Rusko – NATO“.
- Celkovo je dokument úplne vyvážený. Naozaj v sebe neukrýva nejaké prekvapenia a otvára možnosti na dialóg a spoluprácu v otázkach kde sa naše záujmy zhodujú, povedal Rogozin a dodal, že hoci NATO neodmietlo pokusy integrovať do svojho radu Ukrajinu a Gruzínsko, vyjadrilo to dostatočne korektnou formuláciou, že tieto štáty „musia zodpovedať kritériám členstva“.
RIA Novosti, 20. november 2010