16.6.2019 12:45:45

Koncerty Alexandrovcov v SR: Boli sme pritom!

Alexandrovci 9 6 2019 Incheba Bratislava
Alexandrovci 9 6 2019 Incheba Bratislava
(foto: PZV)

9. júna 2019 v Bratislave vystúpil súbor piesne a tanca Ruskej armády A. Alexandrova (Alexandrovci) pri príležitosti 74. výročia víťazstva vo Veľkej Vlasteneckej vojne.

PRESSEMB RF V SR

...my sme boli všade pritom! Mnohí členovia SRS mali v mnohých mestách Slovenska kultúrny zážitok mimoriadnej kvality (red)

zo správy Veľvyslanectva RF v SR:

9. júna 2019 v Bratislave vystúpil súbor piesne a tancov Ruskej armády A. Alexandrova (Alexandrovci) pri príležitosti 74. výročia víťazstva vo Veľkej Vlasteneckej vojne.

Pred vystúpením súboru prítomných uvítal Veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku A.L.Fedotov.

Podujatie svojou účasťou poctili predseda vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini, ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR M. Lubyová, ako aj vedúci iných národných rezortov.
Vystúpenie súboru malo tradične vysokú umeleckú hodnotu, konalo sa vo vľúdnej slávnostnej atmosfére, s palcovými titulkami v novinách a ohlušujúcim aplauzom .

Uvítacie slovo veľvyslanca Ruskej federácie na Slovensku A.L. Fedotova pred vystúpením Alexandrovcov:

Vážený pán Predseda Vlády 
Vaše excelencie,
Dámy a páni,
Milí priatelia,

Akademický súbor piesne a tancov Ruskej armády - Alexandrovcov na Slovensku nikomu dvakrát predstavovať nemusím. Alexandrovcov už dávno tu poznajú a milujú ich všade.
Mnohí si pamätajú a uchovávajú v srdci ich prvý koncert v Bratislave v ďalekom roku 1946, na ktorom sa zišlo 30 000 divákov, alebo koncert na Devíne v roku 1948. Bol to mohutný prínos k rozvoju kultúrnych stykov medzi našimi krajinami a hlavne – priateľstva medzi našimi národmi.
Koncerty Alexandrovcov sú hudobným pomníkom všetkým padlým červenoarmejcom za oslobodenie Slovenska a Európy, ako aj príslušníkom Prvého československého armádneho zboru, rumunským vojakom a slovenským partizánom.
Sme radi, že vďaka a pamiatka na tých vojakov a na boje, na spoločné víťazstvá a straty je na Slovensku živá. Ďakujeme slovenskému ľudu a vedeniu za úctivý vzťah voči pamiatke a hrobom 63 517 červenoarmejcov.
Je to obzvlášť dôležite pri príležitosti blížiaceho sa 75. (sedemdesiateho piateho) výročia Slovenského národného povstania – spoločnej stránky v dejinách boja proti fašizmu a 80. (osemdesiateho) výročia začatia 2. svetovej vojny. Blíži sa aj 75. (sedemdesiate piate) výročie Veľkého víťazstva. Víťazstva, ktoré spojilo národy našich krajín a je dodnes pevným fundamentom dobrých vzťahov, vzájomného rešpektovania a spolupráce medzi Ruskom a Slovenskom.


Som vďačný Alexandrovcom za ich tradičný dar – umenie, ktorým obdarúvajú nás všetkých pri príležitosti Dňa Víťazstva a v tomto roku aj Dňa Ruska.
Osobitne ďakujem za koncerty súboru v Lučenci vo finále celoslovenskej recitačnej súťaže Puškinov pamätník a za work-shopy na základných školách a gymnáziách v Brezne, Banskej Bystrici, Žiline, na martinskom konzervatóriu, kde zaspievali spolu so slovenskými deťmi – mladými hudobnými talentami.
Z celého srdca sa chcem v prvom rade poďakovať umeleckému riaditeľovi súbora – plukovníkovi Gennadijovi Sačeňukovi, všetkým hudobníkom, naším slovenským partnerom a osobne Rudolfovi Hegerovi za vynikajúcu organizáciu vystúpení Alexandrovcov vo vašej pohostinnej krajine. Prajem súboru úspech v ich umeleckej tvorbe a ďalšie krásne stretnutia so slovenskými divákmi.
Ďakujem za pozornosť a želám prijemný večer!

a za redakciu: Ďakujeme!

určite existujú stovky fotografií z koncertov od členov SRS, máme aj videozáznamy  na mp4, ale profesionálne videá z koncertov nájdete postupne na youtobe, preto ich sem už nedávame

fotogaléria - z pressemb a PZV red

red a pressemb