29.5.2020 14:49:06

Komentár Úradu pre informácie a tlač MZV Ruska k podaniu memoranda v arbitrážnom procese zo strany Ukrajiny ohľadom „Kerčského incidentu“

Budova Ministerstva zahraničných vecí RF (ilustračná snímka)
Budova Ministerstva zahraničných vecí RF (ilustračná snímka)
(foto: Sputnik/Natalia Seliverstova)


22. mája Ukrajina predložila memorandum, ktoré obsahuje zdôvodnenie už prv vyhlásených požiadaviek ohľadom medzištátneho konania iniciovaného proti Ruskej federácii v apríli 2019 na základe Dohovoru OSN o morskom práve z roku 1982 týkajúcich sa „Kerčského incidentu“, ktorý sa stal v novembri 2018.Tento prípad, ako je známe, bol úmyselnou provokáciou zo strany Ukrajiny, počas ktorej tri vojenské plavidlá nachádzajúce sa v teritoriálnych vodách Ruskej federácie porušili ruskú legislatívu a pokúsili sa vniknúť do Kerčského prielivu. Výsledkom bolo zadržanie plavidiel a členov ich posádok.

V porovnaní s predchádzajúcim ukrajinským návrhom žaloby toto memorandum neobsahuje principiálne nové prvky. Pri tom je Kyjev nútený zohľadňovať vydanie námorníkov a plavidiel Ukrajine, ktoré prebehlo na jeseň 2019, čo významne „zrezalo“ zoznam počiatočných pretenzií.

Nasledujúci krok: v súlade s pravidlami procedúry bude musieť Rusko v rámci tejto kauzy do 22. augusta 2020 predložiť svoje jurisdikčné námietky.

redakcia z Rusemb