17.7.2020 11:48:51

Komentár Úradu pre informácie a tlač MZV RF ohľadom zvyšujúceho sa počtu incidentov nelegálneho prekročenia hranice zo strany Gruzínska

Budova Ministerstva zahraničných vecí RF
Budova Ministerstva zahraničných vecí RF
(foto: Sputnik/Natalia Seliverstova)


So znepokojením zaznamenávame v poslednom čase časté prípady nezákonného prekročenia ruských, abcházskych a juhoosetských hraníc Gruzínskom. 6. júna tohto roku v blízkosti abcházskej dediny Alakumchara, oddiel ruskej pohraničnej stráže, konajúcej na základe Dohody medzi Ruskou federáciou a Abcházskou republikou o spoločnom úsilí o ochranu štátnej hranice Abcházskej republiky z 30. apríla 2009, zadržal troch gruzínskych občanov, ktorí nelegálne prekročili hranicu a vstúpili na územie Abcházskej republiky. S cieľom ďalších procedurálnych krokov zadržaných presunuli na okresné oddelenie Štátnej bezpečnostnej služby Abcházska v oblasti Gali.

Dňa 13. júna tohto roku, na území Cuntínskeho regiónu Dagestanskej republiky pohraničná stráž zadržala 24-ročného občana Gruzínska vo vzdialenosti 600 m od štátnej hranice smerom dovnútra ruského územia. Bol bez dokladov, v maskovacej uniforme, vyzbrojený loveckou karabínou Vepr s 28 nábojmi a mal pri sebe ďalekohľad. Ruská strana, ktorá na žiadosť gruzínskej strany nezačala trestné konanie proti tejto osobe, obmedzila sa na administratívne vyhostenie a odovzdala ju gruzínskym pohraničným strážam.

9. júla bol na území Republiky Dagestan zadržaný ďalší gruzínsky občan, tentoraz vo vzdialenosti 9 km od štátnej hranice. Dňa 11. júla 33-ročný gruzínsky občan oblečený v maskovacej uniforme, vyzbrojený poloautomatickou puškou prešiel hlboko 300 m na územie Juhoosetskej republiky, kde narazil na ruskú pohraničnú stráž, ktorá konala na základe dohody medzi Ruskou federáciou a Juhoosetskou republikou, na základe spoločného úsilia strážiť štátnu hranicu Južného Osetska z 30. apríla 2009. Dotyčný občan sa pokúsil skryť a vystrelil asi 10 striel na ruských vojakov. Spätnou paľbou bol ľahko zranený na nohe. Narušiteľovi hraníc bola poskytnutá prvá pomoc, po ktorej bol prevezený do nemocnice, kde je súčasnosti hospitalizovaný. Upozorňujeme na skutočnosť, že vo svojej výpovedi priznal, že úmyselne a cielene prekročil štátnu hranicu Južného Osetska. Napriek dosť závažnej, niekedy provokatívnej povahe takýchto porušení hraníc, je postup ruskej strany pri vyriešení takých problémov nepolitizované a flexibilné, avšak v Tbilisi, sa, žiaľ, opäť usilujú z toho vytvoriť politické divadlo a presunúť zodpovednosť na iných. V tejto situácii považujeme za obzvlášť nevhodné obviňovať Rusko z provokácií a zároveň z „hrubého porušenia“ Plánu Medvedeva a Sarkozyho z 12. augusta 2008, ako aj z „absolútnej neúcty k výzve generálneho tajomníka OSN na všeobecné prímerie počas pandémie“.

Vyzývame gruzínske orgány, aby ukončili provokatívne kroky a vyhlásenia, aby využívali všetky dostupné formáty dialógu s Ruskom, Abcházskom a Južným Osetskom vrátane regionálnych mechanizmov predchádzania incidentom a reakcie na ne, vrátane Ženevských diskusií o bezpečnosti a stabilite v Zakaukazsku a neformálneho vyjednávacieho kanála G. B. Karasina. – Z. I. Abašidze a riešiť existujúce problémy vzájomne prospešným konštruktívnym spôsobom. Od gruzínskych orgánov očakávame energickejšiu vysvetľujúcu prácu s vlastným obyvateľstvom, aby sa zabránilo novým prípadom nelegálneho prekročenia hraníc. Zvýšená frekvencia incidentov na hraniciach opäť potvrdzuje význam skorého začatia rokovaní Tbilisi s Suchumom a Cchinvalskou oblasťou o delimitácii a demarkácii hranice, ako aj o spoločnom právne záväznom vyhlásení o nepoužití sily.

Osobitne by sme chceli upozorniť na provokatívne poznámky Ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov a amerického veľvyslanectva v Tbilisi, ktoré spôsobom, ktorý sa už stal pre Američanov tradičným, bez pochopenia podstaty toho, čo sa deje, zastávajú sa svojich gruzínskych chránencov a všetku vinu pripisujú Moskve a Cchinvali. To všetko podkopáva postavenie Washingtonu ako nestranného účastníka ženevských diskusií.

redakcia z Rusemb