22.2.2018 18:03:35

Komentár Úradu pre informácie a tlač MZV RF k obvineniam Veľkej Británie, že Rusko stojí za rozsiahlymi kybernetickými útokmi na internetovú infraštruktúru Ukrajiny

Začala sa nová kapitola informačnej vojny proti Rusku. Ruskú stopu údajne našli v kybernetickom útoku na Ukrajinu, ku ktorému došlo v júni 2017. K záľahe obvinení, ktoré spočiatku rozširovali západné médiá, sa pripojilo MZV Veľkej Británie a Ministerstvo obrany Veľkej Británie. Lenže tentoraz „vinníkmi“ nie sú anonymní, už legendárni ruskí hakeri, ale sama ruská vláda.

 

Ako sa to na Západe stalo zvykom, Londýn neuvádza nijaké konkrétne fakty, ale obmedzuje sa na už nudné nepodložené vyhlásenia a narážky v tom duchu, že „aj tak všetci vedia, o čo ide“.

Pozoruhodné je, že od času „útoku“, ktorý uvádza MZV Veľkej Británie, prešlo viac ako pol roka, ale obavy z tohto „incidentu“ sa prejavili až teraz. Vzniká dojem, že eskalácia situácie súvisí s potrebou ospravedlniť zákony, ktoré prijali vlády západných krajín zamerané na sprísnenie kontroly svojich občanov alebo obmedzenie ich základných práv a slobôd. Bez použitia karty o údajnej „ruskej hrozbe“ to vyzerá nerealizovateľné. No a, pravdepodobne, to v júni 2017 ešte nebolo aktuálne.

Za pozornosť stojí, že s obvineniami prišla tá krajina, ktorej sme ponúkali dvojstranné medzirezortné konzultácie o medzinárodnej informačnej bezpečnosti (MIB). Konštruktívna spolupráca na úrovni kompetentných rezortov našich krajín by mohla pomôcť operatívne a spoločnými silami čeliť hrozbám v informačnom priestore. Ale odpovede sme sa nedočkali.

Rusko už viac ako dvadsať rokov vystupuje v OSN a na medzinárodnej scéne s mnohými konkrétnymi návrhmi, ktoré by posilnili medzinárodnú informačnú bezpečnosť, pomohli by svetu vyrovnať sa nie s fantómovou, ale reálnou škodlivou aktivitou v informačnom priestore.

Konkrétne príklady takýchto škodlivých akcií sú dobre známe a vôbec sa nespájajú s Ruskom. Takto v roku 2010 došlo k cielenému útoku známych počítačových vírusov „Stuxnet“ a „Flame“ na strategické objekty Iránu, ktorý spôsobil miliardové škody a poškodil technologický rozvoj tejto krajiny. Popritom „stopy“ útočníkov vedú práve do tých štátov, ktoré naďalej bezdôvodne obviňujú Rusko z toho, čoho sa zrejme dopúšťajú sami. Známe ruské porekadlo hovorí: „Zlodej kričí, chyťte zlodeja“.

Z tejto istej série je aj historka o vzniku známeho vydieračského vírusu „WannaCry“, ako aj pripravované akcie a plánované analogické obvinenia Ruska zo snáh  zasahovať do prípravy a priebehu Zimných olympijských hier v Kórei, o čom MZV verejnosť informovalo už predtým.

Napriek nepretržitým rusofóbnym výpadom znova pripomíname svetovej verejnosti, že sme pripravení pragmaticky spolupracovať v oblasti medzinárodnej informačnej bezpečnosti a vyzývame zainteresované strany ku konštruktívnej spolupráci. Sme presvedčení, že zárukou mieru a bezpečnosti v globálnom informačnom priestore je dialóg, a nepodložené obviňujúce vyhlásenia sa stávajú zbraňou tých, čo v skutočnosti sledujú iné ciele, ktoré s tými mierovými nemajú nič spoločné.

 

 


Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike, 22. 2. 2018