06.8.2020 17:31:03

Komentár Úradu pre informácie a tlač Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie k ruskej humanitárnej operácii v Libanone

Na snímke budova Ministerstva ZV RF
Na snímke budova Ministerstva ZV RF
(foto: Sputnik/Natalia Seliverstova)


4. augusta došlo v prístave Bejrút k silnému výbuchu, ktorý spôsobil značné straty na životoch a rozsiahle škody. V meste bol vyhlásený mimoriadny stav. Predseda Rady ministrov Libanonskej republiky Hasan Diab požiadal o pomoc zahraničie.V tejto súvislosti na základe pokynov prezidenta Ruskej federácie V. V. Putina, Ministerstvo pre mimoriadne situácie RF (rus. MČS) v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí RF a vládnou agentúrou Rospotrebnadzor, pripravujú plán poskytnutia mimoriadnej humanitárnej pomoci priateľskému národu Libanonu pri odstraňovaní následkov tejto katastrofy. Bolo rozhodnuté o vyslaní do Bejrútu skupiny záchranárov s potrebným vybavením na vykonávanie pátracích a záchranných operácií v zničených budovách, o vyslaní mobilnej nemocnice ruského ministerstva pre mimoriadne situácie a mobilného laboratória pre infekčné choroby PCR agentúry Rospotrebnadzor.

Libanonské vedenie privítalo ruskú iniciatívu a vyjadrilo vďaku za ochotu pomôcť. V súčasnosti sa strany dohodli na praktických krokoch pri príprave na implementáciu ruskej humanitárnej pomoci v Libanone, ktorá sa má začať v najbližšom čase.


Pozn. red. SRS: Ako je známe, Ruská federácia plánuje poslať do Libanonu spolu päť lietadiel s humanitárnou pomocou.

redakcia z Rusemb