02.6.2020 12:43:27

Komentár Úradu pre informácie a tlač Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie k hromadným protestom proti policajnej zlovôli v USA

Budova Ministerstva zahraničných vecí RF (ilustračná snímka)
Budova Ministerstva zahraničných vecí RF (ilustračná snímka)
(foto: Sputnik/Natalia Seliverstova)


Nemohli sme nechať bez povšimnutia mimoriadnu situáciu v Spojených štátoch, ku ktorej došlo 25. mája, po vražde amerického občana, Afroameričana Georga Floyda, v Minneapolise, v štáte Minnesota.Po zadržaní ho uškrtili pred očami početných okoloidúcich. Verejne dostupný videozáznam tohto incidentu jasne ukazuje, že ide o brutálnu vraždu. Po Spojených štátoch amerických sa prehnala vlna protestov. Verejnosť je pobúrená trestnými činmi policajtov a žiada postaviť zodpovedných pred súd.

Tento incident vôbec nie je prvý v rade prejavov bezprávia a neoprávneného násilia zo strany „strážcov poriadku" v Spojených štátoch. Americkí policajti sa dopúšťajú takýchto činov veľmi často. Stačí pripomenúť vraždu maloletého L. Macdonalda v roku 2016. Dôvodom použitia strelných zbraní bola skutočnosť, že MacDonald sa údajne usiloval skryť nôž, ktorý držal v ruke, keď sa k nemu priblížili policajti. Polícia začala paľbu napriek tomu, že sa chlapec nepokúšal zaútočiť.

Rozhorčenie Američanov vyvolalo tiež zavraždenie neozbrojeného 26-ročného Afroameričana Bothama Jeana v septembri 2018 v Dallase. Policajná dôstojníčka Amber Guyger vysvetľovala použitie strelnej zbrane tým, že Bothama Jeana, ktorý stál pri dverách susedného bytu, pokladala za zlodeja, čo chce vniknúť do jej bytu.

Známy je prípad 26-ročnej zdravotníčky, Afroameričanky Breonny Taylorovej, ktorú polícia zastrelila v jej dome 13. marca 2020, v americkom štáte Kentucky, v Louisville.

V Spojených štátoch sa systémové problémy v oblasti ľudských práv zjavne nahromadili. Patrí k nim diskriminácia na základe rasy, etnického pôvodu a náboženského vyznania, policajná svojvôľa, zaujatosť súdov, preplnenie väzníc, nekontrolované používanie strelných zbraní a „prostriedkov sebaobrany" súkromnými osobami a mnohé ďalšie.

Je smutné, že na tomto pochmúrnom pozadí Washington z roka na rok odmieta rozširovať svoje medzinárodné právne záväzky v humanitárnej oblasti, naďalej sa nezúčastňuje na väčšine významných medzinárodných zmlúv o ľudských právach, naďalej ignoruje odporúčania organizácií pre ľudské práva, vedome pracuje na obmedzovaní svojej účasti v špecializovaných medzinárodných a univerzálnych štruktúrach. Ako príklad možno uviesť vystúpenie USA z Rady OSN pre ľudské práva, čo mnohé štáty vnímali ako demonštratívne opovrhovanie nielen činnosťou Rady OSN pre ľudské práva, ale aj inštitútu OSN ako celku.

Vyzývame vládne orgány USA, aby prijali skutočné a účinné opatrenia na nápravu situácie, na návrat k svedomitému plneniu medzinárodných záväzkov, aby zosúladili vnútroštátne právne predpisy so základnými zásadami OSN o použití síl a strelných zbraní policajnými zložkami.

A, samozrejme, aby dôkladne vyšetrili vraždu Georga Floyda.

redakcia z Rusemb