13.9.2019 15:58:28

Komentár Ruského informačného a tlačového oddelenia MZV RF

maršál Sovietskeho Zväzu Ivan S. Konev
maršál Sovietskeho Zväzu Ivan S. Konev
(foto: red archív)

Komentár Ruského informačného a tlačového  oddelenia MZV, ohľadne  rozhodnutia zastupiteľstva šiesteho pražského obvodu o premiestnení pamätníka I.S. Koneva v Prahe

"Sme  pobúrení cynickým rozhodnutím zastupiteľstva šiesteho pražského obvodu premiestniť pamätník I.S. Koneva v Prahe,  ktorý sa nachádza v tejto časti českého hlavného mesta. Pod  velením maršala Koneva vojaci 1. ukrajinského frontu oslobodili Prahu od nacistov v máji 1945.

Je nám veľmi ľúto, že miestne úrady ignorovali výzvy verejnosti a  vedúcich predstaviteľov Českej republiky, aby zabránili takémuto vývoju udalostí.  Rovnako ako predtým   tento krok stále považujeme za porušenie článkov dvojstrannej Zmluvy o priateľských vzťahoch a spolupráci z 26. augusta 1993.

 Rozhodnutie prijaté šiestym pražským obvodom môže poškodiť rusko-české vzťahy, vážne zahmliť ich atmosféru a nezostane bez odpovede.  Dúfame, že iniciátori nadchádzajúceho bezprecedentného konania zmenia názor a pochopia všetky dôsledky svojho výstrelku .

Ruské stanovisko v súvislosti s pamätníkom I. S. Koneva dnes bude vedeniu  Ministerstva zahraničia Českej republiky tlmočiť veľvyslanec Ruskej federácie v Českej republike A. V. Zmejevskij.

*

Naša webstránka sa venovala tomu v článku

 

http://www.srspol.sk/clanek-okolo-marsala-koneva-v-prahe-2019-extremisticke-rusofobstvo-18526.html


foto z archívu

Prague_liberation_1945_konev

 socha maršála Sovietskeho Zväzu Ivana S.Koněva v Prahe1024px-Konev_Monument_in_Bubeneč_(6181)

rusemb