22.5.2020 20:16:53

Komentár Informačného a tlačového oddelenia Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie k oznámeniu palestínskeho vedenia o odstúpení od všetkých dohôd s Izraelom a Spojenými štátmi

Budova Ministerstva zahraničných vecí RF (ilustračná snímka)
Budova Ministerstva zahraničných vecí RF (ilustračná snímka)
(foto: Sputnik/Natalia Seliverstova)


Devätnásteho mája prezident Palestíny, hlava Palestínskej národnej samosprávy  Mahmúd  Abbás, oznámil odstúpenie od všetkých dohôd podpísaných s Izraelom a Spojenými štátmi v súvislosti so zámerom izraelskej vlády pripojiť časť palestínskych území Západného brehu rieky Jordán.Ruská strana opakovane varovala izraelských partnerov pred vykonávaním jednostranných plánov, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právnym rámcom pre dohodu na Blízkom východe, ktorý zahŕňa príslušné uznesenia Bezpečnostnej rady a Valného zhromaždenia OSN, ako aj Arabskú mierovú iniciatívu. Ruská strana konštatovala, že anexia by znemožnila územnú kontinuitu Západného brehu rieky Jordán, čo je neoddeliteľnou podmienkou životaschopnosti budúceho palestínskeho štátu na základe hraníc z roku 1967.

Je znepokojujúce, že takéto expanzívne akcie Izraela by mohli vyvolať nebezpečnú špirálu násilia na palestínskych územiach a destabilizovať situáciu v regióne Blízkeho východu ako celku.

Znovu potvrdzujeme zásadný postoj Ruska na podporu komplexného a udržateľného urovnania palestínsko-izraelského konfliktu na základe zásady dvoch štátov v existujúcom medzinárodnom právnom rámci. Naliehame na všetky strany, aby sa zdržali akýchkoľvek krokov, ktoré by mohli spôsobiť novú nebezpečnú eskaláciu v tomto regióne  a znemožniť vytvorenie podmienok na obnovu priamych palestínsko-izraelských rokovaní.

Rusko ako člen medzinárodných sprostredkovateľov tzv. Blízkovýchodného kvarteta pokračuje v kontaktoch so zástupcami OSN, EÚ a Spojených štátov,  s cieľom pripraviť  v najbližšom čase stretnutie v tomto formáte s možným zapojením zainteresovaných arabských krajín a Ligy arabských štátov.

redakcia z Rusemb