22.1.2018 12:15:02

Komentár Informačného a tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí Ruska v súvislosti s prijatím ukrajinského zákona, známeho ako tzv. zákon o reintegrácii a ukončení okupácie Donbasu

18. januára ukrajinský parlament (Verchovna Rada) prijal v druhom (záverečnom) čítaní návrh zákona O špecifikách štátnej politiky na zabezpečenie štátnej suverenity Ukrajiny na dočasne okupovaných územiach v Doneckej a Luhanskej oblasti.Od chvíle, keď bol návrh schválený v prvom čítaní (6. októbra 2017), boli síce do tohto dokumentu zapracované určité zmeny, ale jeho hlavný zámer zostal rovnaký: zákon mal legislatívne potvrdiť úmysel Kyjeva vyriešiť „problém Donbasu“ s použitím sily.

Konkrétne bola zákonom zakotvená zmena formátu takzvanej protiteroristickej operácie na vojenskú a jej riadenie bolo zverené armáde, ktorej budú podriadené všetky ostatné silové zložky. Za týmto účelom bude vytvorený akýsi „spoločný operačný štáb“, ktorý bude schvaľovať ukrajinský prezident a ktorý bude mať možnosť plánovať a nasadzovať ozbrojené sily proti civilnému ukrajinskému obyvateľstvu, a to nielen na juhovýchode krajiny, pričom bez formálneho vyhlásenia vojnového stavu. P. A. Porošenko takto v podstate dostal neobmedzené, takmer diktátorské právomoci na potlačenie odlišných názorov a nespokojnosti. Toto sa nedá nazvať inak ako príprava na novú vojnu.

Zákon nehanebne tvrdí, že Ruská federácia údajne „pácha voči Ukrajine zločinný agresívny akt“ tým, že „dočasne okupuje časť jej územia“ a ovláda Donbas prostredníctvom Moskve podriadenej „okupačnej správy“. V skutočnosti sa Kyjev pokúša zbaviť všetkej zodpovednosti za skazu a utrpenie, ktoré spôsobujú národu nerozumné kroky ukrajinskej vrchnosti, a zvaliť vinu na Rusko.

Výsledok súčasnej ukrajinskej „legislatívnej tvorby“ úplne odporuje Minským dohodám, ktoré sú všeobecne uznávaným a bezalternatívnym základom pre urovnanie konfliktu na Ukrajine. Nejde o nijakú „reintegráciu“, naopak, všetky kroky smerujú k ešte väčšiemu rozštiepeniu Ukrajiny a hlbšiemu odcudzeniu občanov žijúcich v Donbase. Kyjev pochoval dohody dosiahnuté v Minsku a celý existujúci mechanizmus hľadania vzájomne prijateľných riešení v prekonávaní vnútornej ukrajinskej krízy (vrátane „normandského formátu“).

Nemožno si nevšimnúť, že prijatie zákona sa časovo prekvapivo zhoduje s oznámením Washingtonu, že Spojené štáty sú pripravené dodávať na Ukrajinu smrtiace zbrane.

Sme, žiaľ, svedkami vytvárania situácie, ktorá hrozí nebezpečnou eskaláciou na Ukrajine s nepredvídateľnými dôsledkami pre všeobecný mier a bezpečnosť.

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike, 22. 1. 2018