28.8.2020 13:01:24

Komentár hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí M. V. Zacharovovej v súvislosti s vyhláseniami ministra zahraničných vecí Litvy L. Linkevičiusa o situácii v Bielorusku

Hovorkyňa MZV Ruskej federácie
Hovorkyňa MZV Ruskej federácie
(foto: Sputnik/Sergey Mamontov)


Vyhlásenia litovského ministra zahraničných vecí L. Linkeviciusa o situácii v Bielorusku  vyvolávajú rozpaky. Hovorí, že „so znepokojením“ sleduje, akými prostriedkami bojujú mocenské orgány so svojím národom, ktorému akože „hrozí nebezpečenstvo“.Sme toho názoru, že obvinenia vedúceho litovského ministerstva zahraničných vecí proti orgánom susednej krajiny, ktoré sa týkajú „neúcty k svojim ľuďom“, sú prinajmenšom neprimerané.

Skutočnosť, že litovské orgány vyhlasujú voľby v Bielorusku za „nelegitímne“, verejne označujú A. G. Lukašenka za „bývalého prezidenta“ a uvaľujú na neho sankcie, ťažko možno interpretovať inak, ako zasahovanie do vnútorných záležitostí iného štátu. Vilnius udelil azyl kandidátke, ktorá sa zúčastnila na voľbách a organizuje jej stretnutia nielen s vedením samotnej Litvy, ale aj s vysokými predstaviteľmi USA a krajín EÚ, a takto vyzýva k „rozhodným medzinárodným krokom“.

Takéto kroky Vilniusu, ktoré sa litovskí majstri politických intríg  usilujú zamaskovať ako želanie „pomôcť“ Bielorusom, v skutočnosti iba zhoršujú situáciu. Vedúci litovskej diplomacie namiesto toho, aby dal bieloruskému národu príležitosť samému vyriešiť súčasný zložitý stav vecí, podsúva  bieloruským susedom riešenie z jeho hľadiska „správne“. Nezostáva nám nič iné, len konštatovať, že otvorené zasahovanie do záležitostí susedného štátu sa stalo bežnou praxou pre Vilnius, ktorý aktívne spolupracuje so zástupcami ruskej  tzv. nesystémovej opozície. Ibaže netreba zabúdať, že snaha hasiť požiar petrolejom, môže byť veľmi nebezpečná aj pre milovníkov podobných technologických pokusov.


 

komentár M. V. Zacharovovej preložila redakcia z Rusemb