13.5.2020 15:42:14

Komentár Eugena Rusnáka: V Rusku postavili Hlavný chrám ruskej armády – Chrám vzkriesenia Krista

Chrám vzkriesenia Krista
Chrám vzkriesenia Krista
(foto: Screenshot YouTube)


V Rusku odnepamäti budovali chrámy na počesť obrancov Vlasti, pamiatku ktorých si sväto uctievali obyvatelia krajiny. Najnovšie najväčší taký chrám otvorili na hranici Moskvy a Moskovskej oblasti, v parku „Patriot“, v okolí mesta Kubinka (Odincovský okres). Je to Hlavný chrám Ozbrojených síl Ruska – Chrám vzkriesenia Krista. (zemavek.sk)Vybudovanie a otvorenie tohto veľkolepého chrámu venovali 75. výročiu víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne (tak v Rusku nazývajú Druhú svetovú vojnu) a vojenským hrdinským činom ruského ľudu vo všetkých vojnách. Slávnostné posvätenie a otvorenie chrámu sa uskutočnilo presne na Deň víťazstva nad fašizmom, ktorý sa v Rusku oslavuje 9. mája. V areáli chrámu je umiestnená expozícia, venovaná histórii vývoja ruského štátu a jeho ozbrojených síl.


Video: Nový hlavný chrám Ozbrojených síl Ruskej federácie (klikni sem)


Výška chrámu spolu s krížom dosahuje 95 metrov. Priemer cylindra hlavnej kupoly je 19,45 metra. Nie je to náhoda: je v tom „zašifrovaný“ dátum ukončenia druhej svetovej vojny, najväčšej a najkrvavejšej v histórii ľudstva, rok 1945.  Výška zvonice je 75 metrov (chrám je postavený pri príležitosti 75. výročia víťazstva nad fašizmom). Výška malej kupoly je 14,18 metra: práve 1418 dní a nocí trvala Veľká vlastenecká vojna, číže vojna, na ktorej sa zúčastnila Červená armáda – od 22. júna 1941, keď nemecko-fašistické vojská napadli ZSSR až po 9. mája 1945, keď sa vojna v Európe oficiálne skončila.

Chrám je naprojektovaný v tradičnom ruskom monumentálnom štýle, organicky spája moderné architektonické metódy a unikátne prvky starodávneho pravoslávneho staviteľského umenia. Fasády budovy sú skrášlené kovovými prvkami, klenby sú zasklené. Každá samostatná časť chrámu je venovaná jednému zo svätých – patrónovi určitého druhu ozbrojených síl. V areálu komplexu sa nachádza galéria „Cesta pamäti“ dlhá 1418 krokov na pamiatku o 1418 dňoch a nociach, v priebehu ktorých pokračovali boje vo Veľkej vlasteneckej vojne. Galéria je prostredníctvom technológie mikrofotografie vybavená niekoľkými desiatkami miliónov fotografií s portrétmi účastníkov Druhej svetovej vojny.

Zvony sú vyhotovené v závode v meste Voronež. Na zvonoch je vyobrazená téma Víťazstva v Druhej svetovej vojne (Veľkej vlasteneckej vojne) a ikony, na ktorých sú zobrazení patróni ruského vojska. Hlavný zvon je ozdobený basreliéfmi s vyobrazeniami hlavných udalosti v priebehu Veľkej vlasteneckej vojny. Zvony vyrobili v priebehu polroka, ich spoločná váha dosahuje vyše 20 ton: je tam celkovo 18 zvonov, najväčší z ktorých váži 10 ton, 17 z 18 zvonov sú venované rôznym druhom ozbrojených síl. Na jednej strane každého zvonu sa nachádza emblém a na druhej vyobrazenie svätého – patróna. Zvony v zvonici umiestnili 23. augusta 2019 a 15. novembra chrám „pokryli“ 80-tonovou centrálnou kupolou, výška a priemer ktorej dosahujú po 12 metrov.

Celkovo chrám má šesť kupol, z ktorých sú štyri rovnaké a vážia po 34 tony, navyše je najväčšia hlavná kupola a ďalšia kupola zdobí zvonicu. Konštrukcia je vyhotovená z najpevnejšej ocele s koeficientom pevnosti od 300 až po 1500 rokov. Chrám stavalo 4,5 tisíc stavbárov, 598 dní, 24 hodín denne.


Ako prebiehala výstavba tohto chrámu, môžu vidieť naši čitatelia tu (klikni)

 

Na výstavbu hlavného chrámu ruskej armády investovali približne 6 miliárd rubľov (cca 75 miliónov eur). Polovicu finančných prostriedkov zozbierali bežní ľudia a do tejto zbierky sa zapojili tisíce obyvateľov Ruska. Druhou polovicou prispel finančný fond „Obrodenie“: dve miliardy rubľov poskytla vláda Moskvy a ďalšiu miliardu – vláda Moskovskej oblasti. Hlavný chrám Ozbrojených síl Ruska – Chrám vzkriesenia Krista sa stal harmonickou časťou parku „Patriot“.

V ostatných rokoch v Rusku vďaka dobrovoľným zbierkam obyvateľov postavili niekoľko pravoslávnych chrámov, venovaných pamiatke, hrdinstvu a víťazstvám vojakov ruskej armády. Chrám vzkriesenia Krista na západnej hranici Moskvy a Moskovskej oblasti je jedným z najväčších a najkrajších a svedčí o tom, že v Rusku si stále uctievajú pamiatku tých, ktorí bojovali a položili životy za slobodu svojej vlasti a iných krajín.

Eugen Rusnák (vyšlo na zemavek.sk)