04.8.2012 10:55:06

Koľko stojí šťastie?

„Úplné“ šťastie sa dá v Rusku dosiahnuť za 60 tisíc rubľov (cca 1500 EUR). K takémuto výsledku doviedla sociológov anketa s niekoľko tisíc občanmi.
Priemerný plat v Rusku je podľa fondu „Verejná mienka“ okolo 10 tisíc rubľov (cca 255 EUR). Výrazná väčšina Rusov pritom považuje svoju situácia za neuspokojivú. Ak by sa vraj chceli cítiť „normálne“ tak podľa ankety by sa ich priemerný plat mal aspoň zdvojnásobiť. Čiže na najmenej 20 tisíc rubľov (cca 510 EUR). Lenže ak by chcel súčasný Rus žiť v úplnom dostatku a nič by si nemusel odriekať (žil by v takmer maximálnom šťastí), potreboval by mesačne zarábať viac ako 60 tisíc rubľov.
Profesor Ruskej ekonomickej školy Anton Surkov hovorí, že – ľudia si na všetko príliš rýchlo zvykajú. Všetkým sa zdá, že ak by zarábali viac, stanú sa najšťastnejšími na svete. Z výskumov však vyplýva, že tí, čo vyhrali v lotérii, cítili sa na vrchole šťastia len pár mesiacov, maximálne rok. A potom si na nový stav zvykli. Nehovoriac o tých, ktorí okamžite rozhajdákali nielen výhru, ale aj svoje dovtedajšie zásoby a nakoniec sa stali ešte chudobnejšími (a teda aj nešťastnejšími) ako predtým.
Na čom sa formujú naše predstavy o živote? Hlavne na svojich predstavách a na vplyve okolia. Aj preto obyvatelia provincií závidia zárobky Moskovčanom. Ibaže tí si na ne už zvykli. A tiež nie sú šťastní. Moskovčania zase závidia obyvateľom New Yorku, Londýna, či Paríža.
Psychoterapeut Dmitrij Klevcov hovorí, - dôležité je koľko a ako utrácaš a nie koľko zarábaš! Čiže efektivita výdajov.
Šťastie je teda relatívne a každý ho vníma po svojom. Zárobok sám osebe nie je najhlavnejším. Dôležitejšie je pochopiť na čo ho potrebujem.
- Nie je dobré príliš uvažovať o peniazoch, radí Anton Surkov, - ľudia, ktorí sú až moc materiálne založení, bývajú zvyčajne nešťastnejší. Aspoň v porovnaní s tými, ktorí rozmýšľajú o šťastí žiť spoločensky, tvorivo ... Pochopiteľne, že bez cieľa sa tiež žiť nedá. Treba sa však sústrediť na získanie konkrétnej veci a nie na peniaze. Napr. na byt, auto, jachtu alebo len na bezstarostnú starobu.
x x x
Prieskumy naznačujú, že obyvatelia bohatších krajín sú šťastnejší ako ich biednejší „príbuzní“. Lenže materiálne bohatstvo tiež nie je všeliekom. Ako by inak bolo možné (viď zoznam na konci textu), že biedni obyvatelia Nigérie a Guatemaly sa cítia byť šťastnejšími ako materiálne zabezpečenejší Japonci, či Taliani?
Mimochodom, treba si uvedomiť, že aj veľké peniaze majú svoju cenu. Ak chcete viac pracovať, peňazí vám asi pribudne. Ak je však pre vás dôležitejší čas lebo chcete byť so svojou rodinou, tak množstvo peňazí by vám asi nevykompenzovalo straty vzniknuté z redšej komunikácie s blízkymi a priateľmi.

Poznámka
Iba mimochodom, spomeniete si, čím je človek bohatý podľa Karola Marxa?
Predsa množstvom svojho voľného času!
(-vmi-)

Kde žijú najšťastnejší ľudia?
Poradie je zostavené na základe indexu šťastia, ktorý sa vyratúva z priemerných príjmov, z úrovne slobody ...
Portoriko 650
Dánsko 647
Kolumbia 635
Švédsko 601
USA 595
Guatemala 554
Saudská Arábia 536
Nigéria 498
Francúzsko 452
Japonsko 417
Čína 385
Bangladéš 327
Rusko 103
Ukrajina 64
Zimbabve 31

Vladimír Mikunda podľa www.kp.ru, 6. apríl 2010