28.5.2019 14:15:32

Kolektívna výzva vo veci Mateusza Piskorského (Poľsko)

Účastníci Fóra Priateľov Krymu zásadne odmietajú protiprávne trestné stíhanie M. Piskorského pre politické dôvody a považujú ho za politického väzňa svedomia.

Národná rada Slovenskej republiky

                                                             B r a t i s l a v a

 

Kolektívna výzva vo veci Mateusza Piskorského (Poľsko)

 

My, členovia Medzinárodného združenia Priatelia Krymu vás žiadame o zásah za prepustenie z väzby v Poľsku Mateusza Piskorského, koordinátora zahraničných pozorovateľov počas referenda na Kryme v marci 2014. Po jeho návštevách na Kryme a jeho výslovnom postoji na podporu ruského statusu Krymu bol zatknutý; od roku 2016 je protiprávne v Poľsku väznený.

Poľský spoločenský predstaviteľ Mateusz Piskorski je opravdivý priateľ Ruska a Krymu a to poslúžilo  pre poľské úrady  ako dôvod na jeho zatknutie a obvinenie, že je špión v ruských záujmoch, ale objektívne to nezodpovedá pravde.

V roku 2017 ho väzenská stráž bila a väzenská správa mučila.

V apríli 2018 Pracovná skupina OSN pre neoprávnené väznenie oficiálne odsúdila dlhú väzbu p. Piskorského, ale poľské úrady nerešpektujú jej stanovisko.

V septembri 2018 začalo neverejné súdne pojednávanie na Krajskom súde vo Varšave, ale pojednávania môžu trvať roky. V apríli 2019 bola predĺžená väzba pána M. Piskorského do 29. júna 2019. Odvtedy súdne orgány skúmajú jeho prepustenie za záruku 500 000.- poľských zlotých (približne 116 000.- €), ale táto suma je nad možnosti jeho manželky, ruskej občianky, ktorá teraz žije v Moskve a sama sa stará o tri deti.

Sťažnosť na porušenie Piskorského práv, ako sú zakotvené v Európskom pakte ľudských práv a základných slobôd z roku 1950 už bola podaná na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu avšak pojednávanie sa stále odkladá.

Účastníci Fóra Priateľov Krymu zásadne odmietajú protiprávne trestné stíhanie M. Piskorského pre politické dôvody a považujú ho za politického väzňa svedomia.

Účastníci Fóra Priateľov Krymu vás týmto žiadajú o podporu úsilia o prepustenie Mateusza Piskorského a taktiež o podporu jeho rodiny, ktorá je teraz v ťažkom položení.

 

Jalta, Voroncovov palác, 19. apríla 2019.

 

V mene účastníkov zhromaždenia:   Ján Čarnogurský, predseda Koordinačnej rady Medzinárodného    združenia Priatelia Krymu.     

Ján Čarnogurský, predseda KR Medzinárodného združenia Priatelia Krymu