12.6.2018 15:31:43

Klaus: Hrozbou nie je Rusko, ale Brusel a Nemecko, ktoré zasahuje do vnútornych záležitosti krajín Európy

Bývalý český prezident Václav Klaus vyhlásil, že hrozbou pre Českú republiku, ako aj pre Európu, nie je Rusko. Za hrozbu skôr považuje Európsku úniu, ktorá stále vymýšľa nezmyselné nariadenia a nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá sa mieša do vnútornych záležitostí krajín EÚ.

Václav Klaus sa v rozhovore pre televíziu Prima venoval okrem iného aj téme “ruská hrozba”, ktorú načrtla moderátorka relácie. Podľa Klausa však Rusko nepredstavuje žiadnu hrozbu. Naopak za hrozbu považuje Brusel:

“Pre nás bola hrozba Soviestký zväz. Dnešné Rusko nie je žiadna hrozba, mňa v ničom Rusko neohrozuje, ja nevidím, že by tu stáli armády na hraniciach našej krajiny. Ja si nemyslím, že Rusko nám posiela každý týždeň direktívy do nášho zákonodarstva, ktoré povinne musíme zaviesť u nás, aby sme boli dobrými, ako to dostávame z Bruselu. Putin nás nijako neohrozuje,” vyhlásil Klaus.

Moderátorka sa následne opýtala na nedávnu správu, ktorú zverejnil nemecký denník Tageszeitung, o tom, že nemecká kancelárka Angela Merkelová údajne zakázala Andrejovi Babišovi zostaviť vládu so stranou SPD Tomia Okamury.

“Na chodbách Poslaneckej snemovne si niektorí ľudia pamätajú jedno ráno v polovici apríla: Babiš bol úplne rozhorčený. Hovorí sa, že jeho zlá nálada bola zapríčinená telefonickým rozhovorom, ktorý mal s kancelárkou  Angelou Merkelovou. Vraj ho varovala, aby si držal od Okamuru odstup,” napísali nemecké noviny.

Babiš sa podľa nemeckých novín údajne krátko po telefonáte s Merkelovou rozhodol opäť začať rokovania so sociálnymi demokratmi a “pravicových populistov” odvtedy ignoroval. Týmto vraj splnil vôľu “mamy Merkel”.

Český premiér Andrej Babiš však takéto niečo odmieta: “Nezmysel, nikdy som s kancelárkou nehovoril o Okamurovi,” povedal Babiš. Viac o tejto téme sa dočítate Tu.

Podľa Václava Klausa však takéto niečo je dosť pravdepodobné a v histórii aj v súčasnosti Európy je to bežné: “To miešanie sa Nemecka do našich domácich záležitostí a taktiež do záležitosti Talianska, to ako zmietli navrhnutú vládu v Taliansku, evidentne pod nemeckým tlakom, je niečo, čo robili aj v minulosti.”

Podľa Klausa takto Nemecko zachádza s každým v Európe, kto je im nepohodlný. Prijateľní sú vraj len tí, čo sa poklonkujú Merkelovej.

Samuel Gdovin

HSP, 12. 6. 2018