11.2.2018 10:51:36

Kedy sa začne znova horúca fáza konfliktu na Ukrajine?

Portál rueconomics komentuje ukrajinské sťahovanie ťažkých zbraní na frontovú líniu v Donbase. Ruský politológ Alexander Asafov s pobavením reaguje na slová ukrajinského generálplukovníka Viktora Muženka, hlavného veliteľa ukrajinskej armády. Ten ubezpečuje Rusko, že Ukrajina sa nechystá voči Rusku zaútočiť.

Objektívnym faktom však je, že Ukrajina sťahuje ťažké zbrane k línii frontu. Z vojenského pohľadu ide dnes o nezmyselnú akciu, klimatické podmienky sú momentálne také, že útok ťažkej techniky až do úplného preschnutia pôdy nie je možný. Najskorší termín ukrajinského útoku pripadá na apríl, alebo máj. Ak by Ukrajinci zaútočili teraz, nemali by šancu preraziť separatistické línie. Netreba zabúdať, že delostrelectvo separatistov je výborne zastrieľané, takže útok Ukrajincov by sa utopil v blate a vlastnej krvi,” uvádza ruský odborník Alexander Asafov.

Podľa Asafova má sťahovanie ukrajinskej ťažkej techniky k frontovej línii iný význam. Sťahovanie techniky do frontovej línie sa bude niesť v znamení ukrajinského ostreľovania opustených domov v Avdejevke a okolitých dedinách. Potom príde OBSE a tým sa budú Ukrajinci sťažovať na to, ako tvrdo museli bojovať so separatistami. Ukrajinci potrebujú demonštrovať eskaláciu konfliktu, pretože tak si to želajú Američania,” tvrdí Alexander Asafov.

Hlava ukrajinskej armády generálplukovník Muženko samozrejme informuje, že ukrajinské sily sa nechystajú napadnúť Rusko. Potvrdil však, že Ukrajinci sa pripravujú na bojové operácie, čo naznačuje že Ukrajina odmieta minské dohovory.

Posledné politické udalosti a podpísanie zákona o reintegrácii Donbasa prešli, chýba už len podpis Porošenka, aby vstúpili do platnosti. Tieto snahy sú v priamom rozpore s Minskom 2. Porošenko si však netrúfa priamo porušiť minské dohovory a riešenie očakáva od rokovaní Surkova a Volkera. Pritom Muženko naznačuje, že ukrajinské vojenské aktivity sa budú konať v rámci ukrajinského územia. “Nechystáme sa útočiť na Volgu, chceme len získať pod kontrolu všetky územia našej krajiny” tvrdí Muženko.

Ruský prezident Vladimír Putin na konci januára ohodnotil vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou. “Absolútne nenormálna situácia, kedy namiesto konštruktívneho rozvoja vzťahov medzi dvoma bratskými krajinami sa vyvinula situácia, ktorú vidíme dnes.” Ruský prezident uviedol, že Rusi a Ukrajinci sú časťami jedného národa, preto sa všetko postupne aj znormalizuje. Dôležité je, aby sa vyriešila situácia na Donbase s plným realizovaním minských dohôd.

Vedenie DĽR uviedlo informácie vlastnej vojenskej rozviedky. Podľa týchto informácii sa Ukrajina pripravuje na jar k ofenzíve proti Donecku a Luhansku. Ukrajinci vykonávajú rotáciu a preskupenie svojích síl na frontovej línii na Donbase. Ukrajinské elity sú pripravené začať s ofenzívou voči separatistom a využívajú konflikt v Donecku na to, aby odklonili pozornosť ľudí od problémov s ekonomikou, zhoršujúce sa sociálne postavenie Ukrajincov, či úpadok vzdelania a životnej úrovne. Ukrajinskí politici potrebujú vojnu, pretože by ináč nedokázali vysvetliť všetky pády ukrajinskej ekonomiky a štátnosti od roku 2014. Na papieri a v propagande už je vojna s Ruskom v plnom prúde” uviedol Alexander Asafov.

HSP, 11. 2. 2018, ruecomomics.su