12.1.2020 10:30:47

Keď „priatelia“ nechcú odísť. USA pohrozili, že pripravia Irak o prístup k prostriedkom z predaja ropy

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
(foto: TASR/AP-Hasan Jamali)


Trumpova administratíva tento týždeň varovala Irak, že by mohol stratiť prístup k svojmu účtu v americkej centrálnej banke (Fed) v New Yorku, v prípade ak Bagdad vylúči americké jednotky z regiónu. (HSP)


„Varovanie“ amerického štátneho ministerstva nadväzuje na letecký útok Spojených štátov amerických, ktorý zabil najvyššieho iránskeho vojenského veliteľa generála Gásema Solejmániho.

Útok viedol k tomu, že iracký parlament hlasoval o vykázaní amerických jednotiek – krok, o ktorom niektorí predstavitelia tvrdia, že by Iraku ublížil. Akcia Američanov viedla aj k raketovému protiútoku Iránu na dve vojenské základne.

Zrušenie irackého účtu v americkej centrálnej banke, ktorá sa nazýva aj Federálna rezervná banka, by mohlo mať nepriaznivý vplyv na celý iracký finančný systém. Irak na americký účet ukladá svoje príjmy z predaja ropy a vyberá tieto peniaze na zaplatenie vládnych miezd a kontraktov.

Podľa najnovšieho finančného výkazu, Irak držal na konci roku 2018 na účte americkej centrálnej banky jednodňové vklady vo výške takmer troch miliárd dolárov.

Prezident Trump už predtým pohrozil Iraku uvalením ekonomických sankcií, a to ihneď po tom, čo parlament hlasoval za žiadosť, aby premiér Adel Abdul-Mahdi vyhnal asi 5 300 amerických vojakov.

Biely dom uvažuje tiež o tom, že by mohol ukončiť výnimky, ktoré umožňujú irackým výrobcom palív, ktorí zásobujú veľkú časť krajiny, nakupovať iránsky plyn. Tento krok by mohol vyvinúť ďalší tlak na irackého premiéra, aby Irak Američanov nenútil k odchodu z krajiny.

Iracký premiér Mahdi tvrdí, že vykázanie amerických vojakov je jediný spôsob, ako sa vyhnúť konfliktu v Iraku. Američania však o odchode svojich vojsk nemienia v súčasnosti ani len diskutovať.

Andrea Lopatková (HSP)