18.6.2018 11:42:51

Katastrofálna degradácia hospodárstva: ako EÚ podstrčila Ukrajinu

Kompenzácie EÚ pre Ukrajinu sú úplne nehodné, osobitne ak si uvedomíme, že hospodárstvo štátu degraduje po celých odvetviach.

Spolupráca s EÚ nedosiahla ekonomický rast Ukrajiny, ba naopak, spôsobila jej katastrofálnu degradáciu. Finančná pomoc od Európanov v podobe poslednej miliardy euro – bola zo strany Západu len milodarom na odpútanie pozornosti od tých strát, ktoré boli Ukrajine spôsobené tzv. zónou voľného obchodu s EÚ.

K takýmto záverom dospel v ukrajinskej televízii „112“ bývalý minister zahraničia Ukrajiny Leonid Kožara.

Na podporu svojho názoru uviedol fakty o tom, že štát má potenciál exportu približne 20 miliárd ton (originál neuvádza čoho?), avšak dnes s maximálnym úsilím dosahuje export len 2 milióny ton. To isté sa vraj týka aj ostatných druhov produkcie. Pri takých stratách sú európske kompenzácie absolútne slabé, osobitne ak hodnotíme to, že hospodárstvo štátu degraduje po celých odvetviach.  

„A to aj pri tom, že Ukrajina sa celá otvorila pre európske potraviny, vidíme degradáciu celých odvetví národného hospodárstva. Myslím, že to vyzerá ako milodar a zdá sa mi, že skôr či neskôr bude s tým treba čosi robiť,“ poznamenal Kožara.

Podľa newinform.com, 18. 6. 2018