01.10.2017 20:44:34

„Kapitulácia“ Západu: EÚ nemá právo prekážať „Severnému prúdu-2“

 

Bez ohľadu na to, že Európa nie je nadšená projektom ruského plynovodu „Severný prúd-2“, ktorý má zabezpečiť plynom Nemecko, EÚ nemá právo miešať sa do jeho priebehu alebo viesť nejaké rozhovory s RF v tejto otázke. Podľa RT to vyhlásili to právnici Európskej rady.

 

EÚ nemá kompetencie, aby v mene členských štátov zasahovala do procesu realizácie projektu „Severný prúd-2“, potvrdila expertíza právnej služby EÚ. Špecialisti spresnili, že podobné konzultácie majú právo uskutočňovať len jednotlivé štáty. Toto priznanie sa dá považovať za „kapituláciu“ Západu v nekonečnom posudzovaní a kritike plynovodu?

„Severný prúd-2“ vyvoláva v Európe surové spory. Európske štáty sa voči nemu správajú s opovrhnutím, pretože nový plynovod údajne protirečí radu cieľov EÚ v energetike i v zahraničnej politike. Iné štáty si zase myslia, že to bráni hlavnému cieľu, získaniu nezávislosti od ruského „modrého paliva“.

A prečo je táto téma mimo jurisdikciu EÚ? Lebo platné dokumenty predpokladajú posudzovanie takýchto otázok len vo vnútri EÚ. No a Rusko sa nachádza v jej vnútri nie je!

Podľa inforeactor.ru, 1. 10. 2017