30.5.2020 13:02:04

Kandidát na poľského prezidenta – ruský agent alebo rusofóbia ovládla nielen zahraničnú, ale aj vnútornú politiku Poľska

Na snímke starosta Varšavy a kandidát na nového poľského prezidenta
Na snímke starosta Varšavy a kandidát na nového poľského prezidenta
(foto: Facebook)


V Poľsku rusofóbia dosahuje tak vysokú úroveň, ktorú možno porovnať iba s „honom na bosorky“ v pobaltských štátoch a niektorých iných krajinách. Rusofóbia sa dodnes väčšinou týkala zahraničnej politiky, ale v súčasnosti „nakazila“ už aj vnútornú. Za ruského „špióna“ považujú toho, kto má podobný názor, ako Moskva.  Podozrenia zo spolupráce s Ruskom vznikajú už aj na regionálnej úrovni a za ruských „agentov“ považujú ľudí, ktorí majú odlišný názor vo veci, ktorá sa netýka vzťahov s Ruskom. (HSP)Odzrkadlilo sa to aj na prezidentskej predvolebnej kampani, keď jedného z kandidátov – Rafała Kazimierza Trzaskowskiho obvinili z toho, že pracuje pre Rusko, a to kvôli jeho výrokom na margo regionálneho hospodárskeho projektu. Trzaskowski si dovolil zopár kritických poznámok na margo plánovaného budovania kanálu cez Visliansku kosu. Za tento projekt lobujú jeho konkurenti v prezidentských pretekoch.

Minister morského hospodárstva Marek Gróbarczyk vyhlásil, že Moskva sa snaží zablokovať tento projekt s pomocou Trzaskowskiho. „Najhoršie je to, že robí to za pomoci jedného z kandidátov na post prezidenta Poľska,“ citujú ministra poľské média. Marek Gróbarczyk je naopak presvedčený, že daný projekt poskytne Poľsku a okolitým krajinám veľké výhody a práve preto sa podľa neho Rusko snaží prekaziť daný projekt. „A dosiahne svoje, ak Kazimierz Trzaskowski vyhrá voľby,“ varoval minister morského hospodárstva Marek Gróbarczyk.

Vislianska kosa (poľ. Mierzeja Wiślana, rus. Балтийская коса – Baltijskaja kosa) je piesočná kosa, vybiehajúca do Baltského mora. Je rozdelená medzi Poľsko a Rusko. Vislianska kosa leží na juhovýchodnom pobreží Baltského mora (Gdanského zálivu), od ktorého oddeľuje Visliansky záliv. Dĺžka kosy dosahuje asi 60 km. Šírka sa pohybuje od 600 m do 2 km. Kosa vybieha z poľského územia, jej severovýchodná časť patrí do Kaliningradskej oblasti, ruskej exklávy. Poľsko-ruská štátna hranica leží 25 km od výbežku kosy smerom na juhozápad. Na severnom pobreží Vislianskej kosy leží najzápadnejší bod Ruskej federácie.

V r. 2016 Varšava zverejnila plán, v súlade s ktorým by cez Visliansku kosu mali prekopať kanál za účelom, aby do morskej zátoky mohli zachádzať veľké morské lode. Keďže Rusko a Poľsko majú v tomto regióne spoločné vodné teritórium, Varšava by mala informovať Moskvu o všetkých parametroch výstavby, vrátane odborného hodnotenia ekológov. Varšava to však, podľa všetkého, z politických dôvodov doposiaľ neurobila a ani sa nechystá.

Voľby poľského prezidenta sa mali uskutočniť 10. mája, avšak kvôli pandémii koronavírusu boli odložené. Oficiálny dátum volieb zatiaľ nebol oznámený. Na post hlavy štátu ašpiruje desať kandidátov, medzi nimi je aj súčasný poľský prezident Andrzej Duda.

Eugen Rusnák (HSP)