01.8.2020 18:53:27

Kalašnikov: Ak USA pridelia 300 miliónov dolárov ročne na zbrane pre Ukrajinu, Rusko dodá zbrane na Donbas

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: AM)


Ak Spojené štáty prijmú navrhovaný zákon o pridelení 300 miliónov dolárov ročne na vojenskú pomoc Ukrajine, môže to prinútiť Rusko, aby premýšľalo o dodávaní zbraní do Donbasu, uviedol Leonid Kalašnikov, predseda výboru Štátnej dumy pre záležitosti SNŠ, eurázijskej integrácie a vzťahov s krajanmi. (armadnymagazin.sk)„Verím, že pridelenie 300 miliónov dolárov v Spojených štátoch na vojenskú pomoc Ukrajine, naopak, nám otvára dvere, aby sme pomohli ľuďom, na ktorých chcú strieľať pomocou týchto zbraní – Doneckej a Luhanskej republike,“ povedal. „V takých podmienkach máme tiež právo oficiálne dodávať zbrane týmto republikám.“

Poslanec vysvetlil, že ak tretia krajina dodá smrtiacu zbraň jednej zo strán konfliktu, Rusko neostane nič iné, len aby ochránila ľudí z druhej strany „nemusia to byť vojská, ale prinajmenšom zásoby zbraní“.

„A túto tému uzavrime – neváhajme dodať zbrane do DĽR a LĽR,“ navrhol Kalašnikov.

30. júla senátori oboch hlavných strán USA pripravili návrh zákona o ročnom pridelení 300 miliónov dolárov Ukrajine na vojenskú pomoc vrátane dodávky smrtiacich zbraní.

Počnúc rokom 2015 až do dnešného dňa poskytli USA Ukrajine vojenskú pomoc v celkovej hodnote dvoch miliárd dolárov, oznámil v relácii televízie Ukrajina 24 tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany tejto krajiny Oleksij Danilov. Rozhovor je umiestnený aj na YouTube. Portál Defense Express uviedol, že za uvedené obdobie dodal Washington Kyjevu najmä drahé zdravotnícke zariadenia, obrnené vozidlá zvýšenej priechodnosti terénom  a náhradné diely pre nich, výkonné vysielačky Harris, hliadkové člny Island, prenosné protitankové strely FGM-148 Javelin, prístroje nočného videnia, lekárničky, laboratórium na rýchly rozbor chemických látok, zariadenie na odmínovanie, radary proti delám AN / TPQ-36, taktickú muníciu, letné a zimné vojenské oblečenie, nepriestrelné vesty a kevlarové helmy.

armadnymagazin.sk