11.4.2019 21:02:59

Jurij A.Gagarin: Prvý človek vo vesmíre (12.apríl 1961)

tak sme ho poznali z TV
tak sme ho poznali z TV
(foto: z facebooku )

Dňa 12.apríla roku 1961 o 6:07 hod svetového času odštartoval sovietsky kozmonaut Jurij Alexejevič Gagarin v kozmickej lodi VOSTOK 1 z kozmodrómu BAJKONUR v ZSSR.

Pre svet to bol jeden z pozitívnych a nezabudnuteľných zážitkov 20.storočia, pre Západ to bol šok, my sme oslavovali ...doslova takmer na uliciach...začala éra dobýjania vesmíru priamo kozmonautmi - ľuďmi.

Jurij Alexejevič Gagarin ( Юрий Алексеевич Гагарин)  narodený 9.marca 1934 v obci Klušno, (blízko mesta Gžatsk) v Smolenskej (vtedy Západnej) oblasti Ruskej sovietskej socialistickej federatívnej republiky, ZSSR, (dnes Ruská federácia).  

Jurij A.Gagarin bol prvým človekom, ktorý vzlietol do vesmíru. Ako kozmonaut ZSSR, sovietsky kozmonaut, sa zúčastňoval vojenského a astronautického výcviku. Planétu Zem obletel jeden krát 12.apríla 1961 a po 108 minútach pristál na padáku pri obci Semelovo v Saratovskej oblasti.

Po návrate z letu do vesmíru sa stal hrdinom Sovietskeho zväzu a bol ako prvý človek, čo vyletel do vesmíru, oslavovaný po celom svete.

 

V roku 1968 na podnet Medzinárodnej leteckej federácie (FAI) bol 12. apríl vyhlásený za Svetový deň letectva a kozmonautiky. Tento deň je dňom víťazstva vedy a techniky a zároveň oslavou prvého letu do vesmíru.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=eO1Xmhfr3vM

 

Na youtobe link: Dobrý den, majore Gagarine...čs.populárna pieseň....orchester Gustáva Broma

Pieseň Pozdrav astronautovi , viac známa ako "Dobrý den, majore Gagarine..." zaznela z rádia v Československu behom dvoch hodín potom, čo se súbor dozvedel, že Jurij Gagarin je prvým človekom vo vesmíre. „Když muzikanti brblali, že se zas budou všude hrát budovatelské písně, navrhl jim Brom, aby složili něco sami. Jaromír Hnilička pak dodal hudbu, Pavel Pácl text a Brom ji nazpíval," spomína manažér súboru Tibor Lenský. ...nebývalo to zvykom, ale túto pieseň vysielal  tom čase onedlho i vysielač Svodobá Evropa...

dnes bolo podujatie ku Svetovému dňu letectva a kozmonautiky podľa programu na RCVK Bratislava a podujatie Ruského centra Prešovskej univerzity v Prešove: https://davdva.sk/presovski-studenti-si-pripomenuli-jurija-gagarina-prveho-cloveka-vo-vesmir   sa uskutočnilo pri príležitosti 85. výročia od narodenia Jurija Gagarina. 

 

 

 

 


redakcia, PZV