04.8.2012 10:55:06

Julian Assange: adept na Nobelovu cenu a na „Človek roka“

Anonymný zdroj v administrácii prezidenta RF vraj mimovládnym organizáciám poradil aby Juliana Assangea navrhli na Nobelovu cenu mieru. V Kremli si majú myslieť, že to môže pomôcť zakladateľovi škandálneho zdroja. V rovnakom čase beží prieskum čitateľov časopisu Time a ten ho stavia na prvé miesto na post „Človek roka“ (v tomto čase už má ďaleko nad tristotisíc hlasov – výsledok sa dozvieme do 15. decembra).

- Spoločenským a mimovládnym organizáciám treba porozmýšľať ako mu pomôcť. Možno ho treba navrhnúť na Nobelovu cenu mieru, - povedal anonymný zdroj.
Môžeme pri tom spomenúť, že keď D. Medvedev komentoval informáciu z WikiLeaks, obvinil amerických diplomatov z cynizmu, poznamenajúc, že predstavitelia USA by mali mať „pozornejší“ vzťah k diplomatickým dokumentom.
Neskoršie sa však tón prezidentových vyjadrení zmiernil a dokonca zažartoval: - Myslím, že ak sa, nedajboh, dostanú do médií hodnotenia ruského MZV, ruských špeciálnych služieb, vrátane našich amerických partnerov, tí by z toho tiež mali dosť potechy, - zaznelo v prítomnosti S. Berlusconiho.
Téma WikiLeaks len tak rýchlo nezapadne. Určite tomu pomôže nielen proces s J. Assangeom, ale aj kniha, ktorú pripravuje do vydania k 27. januáru 2011 jeho bývalý spolupracovník Daniel Dom Hajt-Berg. Kniha s názvom Vo vnútri WikiLeaks. Moje pôsobenie v najnebezpečnejšej stránke sveta (voľný preklad) bude pojednávať o jeho práci nad inkriminovaným projektom. Autor chce históriu WikiLeaks predstaviť tak, ako to „ešte nikto nepočul“.
Mk.ru, 8. december 2010 (krátené)