16.12.2018 11:36:22

Juhoafrický politik vyzval na zabíjanie belochov

Juhoafrická republika je pobúrená nedávnym prejavom miestneho revolučného socialistického politika, ktorý vyzval svojich stúpencov k zabíjaniu belochov, vrátane žien, detí a dokonca aj ich domácich maznáčikov. informujú serveri Daily Mail a Sputnik

Andile Mngxitama, vodca a zakladateľ panafrickej politickej strany Black First Land First (BLF), už niekoľkokrát v minulosti použil drsný jazyk, keď kritizoval belochov. Avšak tentoraz sa zdá, že vo svojich komentároch zašiel príliš ďaleko.

Počas stretnutia v meste Potchefstroome neďaleko metropoly Johannseburg, ktoré prebehlo cez víkend, sľúbil, že za každého černocha zabijú päť belochov. Politik zrejme odkazoval na neslávne “taxi vojny,” ktoré trvali v krajine desiatky rokov.

“Zabijeme ich deti, zabijeme ich ženy, zabijeme ich psov, zabijeme ich mačky… zabijeme každého, kto sa nám postaví do cesty,” pokračoval Mngxitama. 

Jeho reč vyvolala silnú kritiku širokej verejnosti a používateľov sociálnych médií. Bola označená za podnecovanie ku genocíde belochov.

Mngxitama v dôsledku toho čelí obvineniam z nenávistných prejavov. Vystúpila proti nemu Juhoafrická komisia pre ľudské práva (SAHRC), ktorá chce dostať prípad na Najvyšší súd pre rovnosť (The Equality Court). “Tieto vyhlásenia poškodzujú sociálnu súdržnosť a oslabujú národnú jednotu v tejto krajine,” povedal pozorovateľ súdu vo štvrtok.

K obvineniam sa tiež pripojili Demokratická aliancia (DA) a Ľudový kongres (Cope), ktoré tiež obviňujú Mngxitama z prejavov nenávisti a podnecovanie k násiliu.

Jeho účet na Twitteri bol zablokovaný, čo schválil rad používateľov. Internetová stránka uviedla, že v Juhoafrickej republike nebude tolerovať rasistov.

HSP, 15. 12. 2018, Sputnik