04.8.2012 10:55:06

Jubilejný 15. festival animovaných filmov sa začína v Suzdale

Predstaví sa na ňom takmer stovka nových diel. Úroveň tohto podujatia je vraj taká vysoká, že nielen každé štúdio, ale aj každý autor sa usiluje získať sem profesionálnu „vstupenku“.
Tento rok sa predstavuje celé spektrum animovanej produkcie. Teda nielen filmy, ale aj klipy a reklama. Majstri animátori i debutanti.
Výberovej komisii sa prihlásilo 110 diel, z čoho bolo do festivalového konkurzu zaradených 86. Cien je hneď niekoľko. Budú sa udeľovať najlepšiemu kresličovi, najlepšiemu zvuku i obrazu, ďalej ich získa najlepší dramaturg i režisér a najlepší film pre deti. Prvé ocenenia tu získajú aj autori najlepších študentských filmov a najlepší debutant. No a tento rok sa tu objaví aj novinka, cena pre najlepšieho „trikára“.
Na pamiatku nenahraditeľného prezidenta festivalu sa udeľuje cena Alexandra Tatarského. Rozhodnutie o tom nevysloví komisia, ale priamo majstri animátori.
Na festivale sa každoročne objaví okolo tristo režisérov, umelcov, scenáristov, zvukárov a samozrejme aj predstaviteľov všetkých ostatných animátorských profesií. V Suzdale ich však môže byť ešte o čosi viac keďže jeho súčasťou sa stane aj I. medzinárodný kongres „Animátorská industria: výučba, technológie, produkcia a distribúcia“.
Podľa RIA Novosti, 10. marec 2010