04.8.2012 10:55:06

Jeden tvrdí "vojna", druhý "krviprelievanie"

Iba výmena ruských mierotvorcov za európskych môže v Pridnestrovsku odvrátiť novú vojnu na Dnestri. 18. novembra to pre rumunskú televíziu vyhlásil prezident Traian Basescu. A dodal, že Bukurešť netrvá aby sa do zostavy európskeho mierového kontingentu dostali aj rumunskí vojaci.

x x x

Iba prítomnosť ruských vojsk v Pridnestrovsku zbrzďuje možnosť vzniku novej vojny, myslí si zase zástupca riaditeľa Centra politických technológií Sergej Michejev, ktorý 19. novembra 2010 okomentoval tieto Basescuove vyjadrenia. A zhrnul to do jednej vety, že rumunský prezident „povedal všetko správne, ale naopak“.
- Moskva vyhlásila smer na „perezagruzku“ vo vzťahoch so Západom a keďže on to pochopil až ako posledný, treba sa mu chytať všetkého čo len tak leží a všestranne tlačiť na Moskvu v nádeji, že kým sa nachádza v „pozáručnom“ stave upustí ešte niekoľko pozícií. Michejev k tomu dodal, že jedným z týchto smerov je Pridnestrovsko a Západ tu potrebuje dosiahnuť reálne ústupky.
Nová vojna nastane ak ruské vojská z Pridnestrovska odídu, myslí si Michejev a dodáva, že „ak sa tam však objaví Rumunsko, tak tam nastane krviprelievanie“.
-vmi- podľa regnum.ru, 21. november 2010

Poznámka
Obmedzený kontingent ruských vojsk a ruskí mierotvorcovia sa na území Pridnestrovska nachádzajú v súlade s článkom 2 a 4 Dohody o princípoch mierového vyriešenia moldavsko-pridnestrovského konfliktu, ktorá bola podpísaná v roku 1992 prezidentom Ruska a Moldavska v prítomnosti prezidenta Pridnestrovska.
V súlade s čl. 8 tejto dohody jej účinnosť môže byť ukončená buď „súhlasom strán“ alebo „vystúpením z nej jednej zo zmluvných strán“.
18. marca 2009 odznelo v Moskve spoločné vyhlásenie Moldavska, Pridnestrovska a Ruska, že ruská mierotvorná misia je stabilizačným faktorom. Vyhlásenie sa tiež vyslovilo za transformáciu mierovej misie pod egidu OBSE, ale až po pridnestrovskom usporiadaní.