13.9.2022 17:22:21

Je ukrajinský protiútok bodom obratu? Konflikt sa s podporou Západu pravdepodobne predĺži

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: Screenshot)


Hoci niektoré západné médiá tlieskali ukrajinským silám za opätovné získanie kontroly nad niektorými veľkými mestami v severovýchodnej oblasti Charkova a označili územné zisky za bod obratu v rusko-ukrajinskom konflikte, ktorý trvá už pol roka, niektorí čínski experti uviedli, že napriek úspešnému taktickému protiútoku je ešte príliš skoro predpovedať úplné ukrajinské víťazstvo. (hlavnespravy.sk)Tento protiútok neznamená, že ruské jednotky budú naďalej strácať územia, najmä keď sa ruská armáda usiluje o preskupenie v doneckom smere, uviedli niektorí experti. Poukázali na to, že medzi Ruskom a Ukrajinou je stále obrovský rozdiel, pokiaľ ide o národnú a vojenskú silu, a súčasné zisky ešte zďaleka nedokážu zatlačiť Moskvu, aby sa vzdala. S podporou Západu sa konflikt na Ukrajine pravdepodobne predĺži.

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo stiahnutie jednotiek z viacerých miest v ukrajinskej Charkovskej oblasti, informovala v sobotu RT uprostred ukrajinskej ofenzívy.

V záujme dosiahnutia cieľov špeciálnej vojenskej operácie bolo prijaté rozhodnutie o preskupení jednotiek v oblastiach Balakleja a Ižum s cieľom zvýšiť úsilie v doneckom smere,” citovala v sobotu ruská armáda v správe médií.

Oznámenie bolo vydané v čase, keď niektoré západné médiá, ako napríklad CNN, označili posledný týždeň za ohromujúcu premenu bojiska na východe Ukrajiny”, keďže ukrajinské sily tvrdili, že získali späť viac ako 3 000 km² územia – väčšinu územia, ktoré mali ruské sily vo svojej operácii od apríla.

The Economist uverejnil článok s otázkou Je Rusko na úteku?”, keďže ukrajinská protiofenzíva v Charkove postavila Kremeľ na zadné”. Podľa časopisu prekvapivá ukrajinská protiofenzíva, ktorá sa začala 6. septembra, naďalej prekonáva ruskú obranu v severovýchodnom regióne krajiny.
 
The Atlantic uverejnil aj titulok, v ktorom naznačil, že je čas pripraviť sa na ukrajinské víťazstvo”, a uviedol, že najväčším šokom nie je taktika Ukrajiny, ale reakcia Ruska, keďže ruské jednotky sa nebránia.

Ukrajinské jednotky uskutočnili úspešný protiútok, pretože pochopili nedostatok ruských jednotiek na charkovskom fronte, ale to má význam skôr len na taktickej úrovni než pre celý konflikt,” povedal v pondelok pre Global Times Cui Heng, odborný asistent z Centra ruských štúdií Východočínskej normálnej univerzity.

Charkovský front sa nachádza v blízkosti ruských hraníc, a aj keď tam ukrajinské jednotky získali späť niektoré stratené územia, nemôžu už útočiť na ruskú pôdu. Ak ukrajinská armáda zaútočí na ruskú pôdu, prinúti to Kremeľ mobilizovať brancov bojovať, čím sa úplne vyrieši nedostatok zmluvných vojakov, povedal Cui.

Je príliš skoro na to, aby sme mohli povedať, že posledný vývoj je bodom obratu (pre rusko-ukrajinský konflikt),” povedal.

Ruská armáda uviedla, že jednotky umiestnené v oblasti boli v posledných troch dňoch premiestnené” na územie Doneckej ľudovej republiky a s cieľom zabrániť škodám na ruských jednotkách” armáda vystavila ukrajinské jednotky v oblasti silným delostreleckým, raketovým a leteckým útokom, uviedlo ministerstvo podľa správy ruských médií.

Pre Ukrajinu je jej cieľ celkom jasný, keďže sa usiluje získať späť nielen Charkov, ale aj oblasť Donbasu a Krym, ale tieto miesta majú pre Rusko strategický význam,” povedal v pondelok pre Global Times expert na medzinárodné záležitosti z Pekingu, ktorý si neželal byť menovaný.

Expert sa domnieva, že úplne protichodné strategické ciele oboch krajín spôsobia, že tento konflikt bude trvať oveľa dlhšie.

 


hlavnespravy.sk