13.1.2014 13:53:08

Je tu nový kritik európskej politiky voči Rusku?

 

Zahraničnopolitický expert SPD v Bundestagu Gernot Erler, ktorý je známy aj ako zástanca priateľstva s Ruskom, bol vymenovaný za splnomocnenca ministerstva zahraničia NSR pre otázky Nemecko-ruských vzťahov.

 

Vo svojom prvom rozhovore v novej funkcii pre IP Journal vyslovil rad ostrých výrokov k situácii na Ukrajine. Kritizoval aj ministra zahraničia Guida Westerwelleho, že vystúpil na Euromajdane a otvorene podporil tamojšie protestné akcie. Takéto niečo vraj zbavuje Nemecko šance stať sa sprostredkovateľom ukrajinskej politickej krízy. Erler sa domnieva, že tá vošla do slepej uličky a že EÚ sa dopustila radu chýb.

Splnomocnenec sa zároveň vyjadril za plnohodnotný dialóg s Ruskom, pretože „význam Ruska je omnoho väčší, ako sa to predstavuje verejnosti Nemecka a EÚ“. Konkrétne vraj treba Moskvu zapojiť do rozhovorov medzi Ukrajinou a Európou (o čo, mimochodom, už dávno žiadajú predstavitelia Ukrajiny) a vôbec, že treba akceptovať aj záujmy Ruska na rôznych smeroch. Konkrétne na ukrajinskom.

Napriek tomu, že experti pripúšťajú, že nemecká politika sa obráti smerom k spolupráci s Ruskom, zároveň si treba pripomínať vyjadrenie tlačového tajomníka nemeckej vlády S. Ziebarta pri príležitosti vymenovania Erlera za splnomocnenca, ktorý vyhlásil, že presvedčenia, na základe ktorých Nemecko formuluje svoju politiku vo vzťahu k Rusku, sa nemenia od jedného legislatívneho obdobia k druhému. 

Podľa evrazia.org, 13. január 2013