04.8.2012 10:55:06

Ján Čarnogurský: Zlyhanie ruskej justície v prípade Pussy Riot.

Niektoré médiá a niektorí politici sa priam predbiehajú, aby odsúdili Rusko za odsúdenie skupiny Pussy Riot. Absurdnejší príklad na kritiku Ruska si ťažko možno predstaviť. Vystúpenie bláznivej skupiny v Chráme Krista Spasiteľa v Moskve vo februári tohto roku je samo osebe dosť zlé, ale ich predošlé výčiny dláždia cestu ku vystúpeniu v Chráme Krista Spasiteľa. Najväčším problém pri opise ich predošlého vyčíňania spočíva v tom, aby redakcia nevybodkovala príliš veľa slov.

Skupinový sex na verejnosti

Dievčatá, či skôr mladé ženy, patrili pôvodne ku anarchistickej skupine Vojna. Skupina si kládla za cieľ vyburcovať ruskú spoločnosť, pretože ruská spoločnosť nezdieľala hodnoty skupiny Vojna. Ideológ skupiny Vojna Alexej Plutzer – Sarno problém sformuloval takto: Moc jebe národ a národu sa to páči. Skupina však formálne vystupovala ako ochranárske združenie a dokonca dostala od nórskej vlády finančnú podporu 100 000 dolárov. Nuž, každý blbne svojim spôsobom, vravieval dobrý vojak Švejk. Skupina Vojna, ku ktorej vtedy patrila aj väčšina dnešných členiek Pussy Riot, preto 29. februára 2008 usporiadala v Štátnom Timiriazevovom biologickom múzeu v Moskve skupinový sex. Asi 4 alebo 5 dvojíc sa v múzeu vyzliekli a pred obyčajnými aj privolanými návštevníkmi usporiadali sexuálne orgie. Rozvinuli transparent s nápisom „Jebte sa za následníka medvedíka“ . Heslo bolo v tej dobe v Rusku slovnou hračkou, pretože nastupoval do funkcie prezidenta Dmitrij Medvedev. Tri či štyri dvojice vykonávali súlož odzadu, asi dve vyciciavali mužom pohlavný úd. Áno, tak to robili. Priviedli so sebou súdruhov, ktorí všetko dokonale fotografovali a filmovali. Záujemcom môžem prezradiť, že celá scéna koluje na internete. Súlož odzadu na nej predvádza aj Nadežda Tolokonnikovová, ktorá sa predviedla aj v Chráme Krista Spasiteľa. Nadežda bola vtedy v deviatom mesiaci tehotenstva a o týždeň po súloži v Múzeu porodila dievča. Vtedy ju nezaujímalo, že súlož znamená zdravotné riziko pre jej nastávajúce dieťa. U inej súložiacej dvojice dominuje zase mohutné brucho muža. Vôbec, mužským partnerom neskorších Pussy Riot možno odporúčať, aby sa okrem sexu venovali aj športu. Ich postavám by to len prospelo. Kolektívny sex v Biologickom múzeu bol iba skúškou. O tri dni neskôr, 3. marca 2008 to isté predviedli na Turgenevovom námestí v Moskve.
V niektorých médiách sa píše, že na Turgenevovom námestí ukazovali len fotky z Biologického múzea. V predstavení sa predviedla aj Natália Sokol, ktorá figuruje aj v Pussy Riot.
Podľa § 364 slovenského Trestného zákona výtržníctvom je – okrem iného – vyvolávanie verejného pohoršenia vykonávaním pohlavného styku alebo patologických sexuálnych praktík. Keby Nadežda Tolokonnikovová a jej spoločníci vykonali to isté na Slovensku, tu by ich polícia musela začať stíhať a súd by ich odsúdil.
V Rusku nič. O predstavení písali kriticky ruské médiá. V podstate pozitívne vyznelo iba hodnotenie v Rádiu Liberty (niekdajšia naša Slobodná Európa). Niektorým študentom Lomonosovovej univerzity, ktorí sa prizerali na predstavenie, pohrozili vylúčením z fakulty. To bolo všetko. To bolo zlyhanie ruských justičných orgánov. Keby Nadeždu a jej spoločníkov boli vtedy odsúdili, možno by si rozmysleli vystúpenie v Chráme Krista Spasiteľa.

Chrám Krista Spasiteľa

Chrám Krista Spasiteľa je hlavným chrámom ruskej pravoslávnej cirkvi. Postavili ho v polovici 19. storočia z vďaky za víťazstvo Ruska nad Napoleonom. Za Stalina ho strhli, ale v 90–tych rokoch ho opätovne postavili. Steny chrámu zdobia mramorové tabule s menami ruských vojakov a dôstojníkov, ktorí sa vyznamenali alebo padli vo vojne proti Napoleonovi. V chráme dýchajú na človeka ruské dejiny a ruskí návštevníci chrámu okrem modlitieb vzdávajú česť vojakom, ktorí v roku 1812 bránili svoju vlasť a mnohí z nich prišli o život.
Dnešná skupina Pussy Riot pôvodne patrila ku skupine Vojna, ale neskôr sa odtrhla a prijala meno Pussy Riot. Na svojej internetovej stránke sa chvália, ako vykonávajú predstavenia na staniciach moskovského metra, tancujú na strechách trolejbusov
(nie je to nebezpečné?) a ďalšími bláznovstvami. Nech by to skúsili na Slovensku! Ale aj v Rusku platí porekadlo, že dovtedy sa chodí s džbánom po vodu, kým sa nerozbije.
21. februára tohto roku Pussy Riot vošli do Chrámu Krista Spasiteľa a začali tam bláznivý tanec. V chráme je vždy veľa turistov a samozrejme ruských veriacich. Nadežda Tolokonnikovová a jej spoločníci nestihli toho zaspievať veľa, pretože chrámová stráž ich prerušila. Podľa vyšetrovania však v ďalšom texte svojho akože spevu chceli kritizovať aj Ruskú pravoslávnu cirkev. Svoje vystúpenie nazvali modlitbou ku Bohorodičke o zbavenie Ruska Putina. Samé na Bohorodičku neveria, tak neviem aká to mohla byť modlitba. Chrámová stráž ich iba odovzdala polícii. Keby ich na mieste riadne vycápala po zadku, o čom by písali mnohé slovenské noviny? Že Putin má svojich zakuklených prívržencov aj v chrámovej stráži?

Čo by dostali na Slovensku?

Chrám Krista Spasiteľa je chrámom modlitby a povedzme slušného obzerania turistami. Hopsanie a neprístojné akože spievanie pred hlavným ikonostasom chrámu je nepochybne taktiež výtržníctvom. Ako by obišli na Slovensku, štandardnej krajine Európskej únie? Podľa nášho § 364 Trestného zákona o výtržníctve by sa na nich vzťahovala prísnejšia trestná sadzba, čiže 6 mesiacov až 3 roky. K tomu by pribudol aj trestný čin hanobenia národa, rasy a presvedčenia podľa § 423 Trestného zákona, opäť v sprísnenej sadzbe 2 až 5 rokov. Čiže na Slovensku by za vystúpenie v Chráme Krista Spasiteľa Pussy Riot hrozili 2 až 5 rokov väzenia, v praxi asi tak 3 roky. Na Slovensku by boli stíhané v roku 2008 za ich skupinový sex, ale vtedy by možno dostali podmienečný trest, pretože bolo by išlo o prvé odsúdenie. Lenže podmienečné odsúdenie s podmienkou na 3 až 4 roky by mohlo platiť ešte aj v dobe ich vystúpenia v Chráme Krista Spasiteľa. V takom prípade by sa podmienečné odsúdenie z roku 2008 premenilo na nepodmienečné a ku súčasným približne trom rokom by im mohol pribudnúť povedzme rok za vystúpenie v roku 2008. Takže Pussy Riot urobili dobre, že vystupovali v Rusku a nie na Slovensku.
Takýchto ľudí obhajujú mnohé médiá a politici od Slovenska na západ.
Obhajcovia Pussy Riot viacej hovoria o svojom duševnom stave, ako o pomeroch v Rusku.

 

 

Napište text článku.

Ján Čarnogurský