20.1.2021 18:52:35

Ján Čarnogurský (z Facebooku - 19.1.2021)

Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
(foto: Facebook)


Cez Sviatky som si prečítal spomienkovú knihu Karola Sidora: Šesť rokov pri Vatikáne. Karol Sidor bol významným politikom Hlinkovej slovenskej ľudovej strany v medzivojnovom období, prakticky číslo 2 po Andrejovi Hlinkovi.V marci 1939 ho chceli Nemci získať, aby vyhlásil samostatný Slovenský štát. Nemci by potom mohli tvrdiť, že Česko-Slovensko sa rozpadlo z vnútra, nie pod ich tlakom. Sidor to odmietol. Nemcov to naštvalo a po vzniku Slovenského štátu dali podmienku, že Sidor musí opustiť Slovensko.

Nová slovenská vláda to riešila tak, že poslala Sidora za veľvyslanca do Vatikánu. V roku 1940 už aj Nemci videli, že pod Tukovým predsedníctvom vláda nefunguje ako by mala a mali už aj oni záujem, aby sa Sidor vrátil na Slovensko a nahradil Tuku vo funkcii predsedu vlády. Taký odkaz poslal iný funkcionár HSĽS Karol Murgaš po mojom otcovi Sidorovi do Ríma (Sidor ponuku neprijal a zostal v Ríme).

Pri preberaní odkazu otec povedal Murgašovi, že ak by mal odstúpiť z funkcie predsedu vlády Tuka, na rade by bol Šaňo Mach (minister vnútra). Na to povedal Karol Murgaš: „Šaňo Mach je v podstate dobrý človek, ale za predsedu vlády sa nehodí. To i Nemci vedia. Mach je doslova veľké decko so všetkými dobrými i zlými vlastnosťami. Jeho opája dav, šťastný je, keď mu dav tlieska, ale nezáleží mu na tom, prečo tlieska. Nemá systém. Taký človek nemôže byť predsedom vlády.“ (Karol Sidor: Šesť rokov pri Vatikáne, Bratislava 2012, str. 110).

Nepripomína vám to niečo?


JUDr. Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti