21.10.2018 21:59:28

Ján Čarnogurský: Valdajský klub 2018

V piatok som sa vrátil z Valdajského klubu v Soči. Cez víkend som zachytil na internete veľa výrokov najmä prezidenta Putina, ktoré vyslovil v besede na Klube. Ale v Soči boli aspoň dva tucty aktuálnych a bývalých členov vlád a parlamentov a predniesli zaujímavé myšlienky a pozorovania z politiky aj kultúry.

Nemalo by zmysel reprodukovať ich výroky vytrhnuté z kontextu, ale predsa aspoň niektoré.

Ruský minister kultúry Vladimír Medinský povedal, že ruská kultúra obsahuje v sebe črtu víťaznosti a otvorenosti voči iným kultúram; privlastňuje si iné kultúrne prvky.

Ruský divadelný režisér Konstantin Bogomolov: v ruskom divadle možno ukazovať, čo nemožno ukazovať v Európe, v Rusku je všetko dovolené. Umenie je chrám lásky k zložitosti.

Metropolita Pskova Tichon: meradlom kultúry je milosrdenstvo.

Ministerka školstva Ruskej federácie Olga Vasiljevová: za posledných desať rokov ruskí študenti získali na rôznych olympiádach a súťažiach najviac medailí na svete. 

Námestník ministra obrany RF Alexander Fomin: Teroristi sú dobre vyzbrojení. Doprava zraneného teroristu v Sýrii do susedného štátu trvá 1-2 hodiny. V Idlibe je asi 42 tisíc teroristov.

Sýria: z iniciatívy Turecka bude summit Ruska, Turecka, Nemecka, Francúzska.

Generálny tajomník Ligy arabských štátov Amre Moussa: problém Sýrie je spojený s Libanonom, Líbyou, Jemenom. Nemožno stabilizovať Sýriu bez stabilizácie Iraku. Irán nemôže povedať, že chce obnoviť Perzskú ríšu s hlavným mestom Bagdad.

Moussa k palestínskemu problému: Američania nemôžu navrhovať riešenie v pomere 99:1 v prospech jednej strany (narážal na tzv. Kushnerov plán riešenia izraelsko-palestínskeho problému);

profesor Mustafa Aydin, univerzita Istanbul: ak by sa Idlib nevyriešil mierovo, mal by potenciál obnoviť konflikt v Sýrii, v Idlibe sú bojovníci z Číny, Afganistanu, Ruska, ktorí nemajú kam sa vrátiť. Vo východnom Stredomorí je teraz najväčšia koncentrácia armád na svete.

Sergej Karaganov, RF: v Sýrii sme obnovili status veľmoci a schopnosť zadržiavať, ale nesformovali sme strategickú ideu pre svet.

Poslanec Ruskej Dumy Vjačeslav Nikonov: Rusko sa strategicky nedá poraziť; Rusko a Čína spolu sú už teraz silnejší než USA; Rusko ponúka partnerstvo každému, kto má záujem o partnerstvo, ale nebude robiť žiadne ústupky, vystúpi zo všetkých medzinárodných organizácií, ktoré sa sústreďujú len na očierňovanie Ruska (momentálne sa v Rusku diskutuje vystúpenie z Rady Európy – pozn.).

Sergej Lavrov, minister zahraničia RF: vzťahy Spojených štátov ku všetkým štátom sa zakladajú na vydieraní. Západ sa už nehlási natoľko k medzinárodnému právu, ale k tzv. systému, založenému na pravidlách (ktoré si on vytvoril). Tak si chce zachovať svoju nadvládu vo svete. Vzťahy Moskva – Peking sú teraz najlepšie za celé dejiny. US nedávno vyhlásili, že štáty, ktoré budú rekonštruovať Sýriu pod vládou Assada, dostanú sankcie. To je absurdné. S americkým ministrom zahraničia Pompeom riadne spolupracujeme.

Prof. Karaganov všeobecne: Európa ešte desaťročia bude len objektom, nie subjektom svetovej politiky. Tzv. euro-atlantický smer nie je perspektívny. Žijeme vo svete, ktorý sa rozsypal. Nie je vo svete veľká idea ďalšieho rozvoja. De facto sme hlavným dodávateľom mieru. V klimatickej oblasti sme vzadu. Hegemónia Západu už nebude.

Nikonov: americký dolár sa stáva rádioaktívnou menou pre tých, ktorých USA nemajú radi.

Prezident Vladimír Putin: máme veľkú krajinu, ľudí, ktorí sú ochotní brániť svoju nezávislosť. Zachránili sme celistvosť Sýrie. V najbližších mesiacoch dokončíme zbraň, ktorú druhá strana nemá. Naša vojenská doktrína neobsahuje preventívny úder. Čiže len keby naše radary a družice identifikovali raketu letiacu na naše územie, vyleteli by naše rakety proti útočiacej rakete a zároveň rakety s jadrovými hlavicami proti útočiacej krajine. Všetko by sa odohralo v priebehu sekúnd. Ja mám dojem, že prezident Trump chce zlepšenie americko – ruských vzťahov. Je zlou metódou dohnať svet na okraj katastrofy, aby obe strany pochopili nebezpečenstvo a ustúpili. Prítomnosť Iránu v Sýrii – nie je to len náš problém, Irán a Sýria sú suverénne krajiny. Treba rokovanie Irán, Sýria, USA.

Záverom konštatujem, že tón reči Ruska voči Západu sa opäť pritvrdil (na druhej strane: čo počujeme na Západe o Rusku? – pozn.). Jediná priaznivá veta smerom na Západ na celom Valdajskom klube bola Putinova poznámka, že sa domnieva, že prezident Trump chce zlepšenie americko-ruských vzťahov.

Prezident Putin vystupoval počas dvojhodinovej diskusie pokojne, sem-tam vtipne a s nadhľadom. Mal som možnosť pozorovať ho z blízkosti a reč tela sa nedá oklamať. Na základe faktov, ktoré počas Klubu odzneli, Rusko, čiže aj Putin, si taký postoj môžu dovoliť. Pripájam link na celú besedu s Putinom v ruštine a angličtine.

https://www.zerohedge.com/news/2018-10-20/putin-lays-down-law-valdai

Ján Čarnogurský, 21. 10. 2018