24.6.2019 22:21:37

Ján Čarnogurský: Stav sveta videný z Moskvy

V prvej polovici júna 2019 som sa zúčastnil v Moskve na konferencii "Primakovove čítania". Je to medzinárodná konferencia s vysokým kreditom, so zahraničnou účasťou, prejav mal aj minister zahraničných vecí Ruska Lavrov. Zapísal som si najzaujímavejšie výroky účastníkov, ktoré teraz zhrniem.

Fjodor Lukjanov z Ruska povedal, že liberáli sú teraz veľmi sebavedomí, asi ako boli kedysi komunisti. Populizmus je normálny proces premeny doterajšieho systému. Štáty, ktoré vznikli po rozpade komunizmu, musia teraz dokázať, že sú ozajstné štáty a nie iba členovia OSN. Keď to povedal, veľmi intenzívne som myslel na Slovensko. Pierre Lellouche, gaulistický politik z Francúzska, povedal, že Európska únia nie je žiadny globálny hráč. Európska únia je skôr NGO, mimovládna organizácia. Nebude už žiadne rozšírenie EÚ, ale žiadna vláda nemá odvahu to verejne povedať. Spojené štáty rozhodli o odstúpení od dohody s Iránom a európske firmy musia chodiť s prosíkom do Washingtonu za rôznymi povoleniami. Čo robia Američania, to je katastrofa, štartujú závody v zbrojení ponad Európou. Lellouchove slová potvrdzujú, čo povedal náš minister Miroslav Lajčák na poslednom GLOBSECu – EÚ v zahraničnej politike neexistuje. Naproti tomu ruský akademik Andrej Zagorsky bol k EÚ milosrdnejší, podľa neho EÚ je globálnym hráčom, ale inými metódami než Čína, Rusko, Amerika. Fínsky diplomat René Nyberg upozornil, že po brexite skončili reči v iných krajinách o exite. Ďalší ruský akademik Alexander Dynkin poukázal, že Poľsko a Maďarsko sú najúspešnejšie európske ekonomiky rovnako ako Trumpove Spojené štáty. Mikuláš Dzurinda, ktorý sa na konferencii tiež zúčastnil, vysvetľuje Orbánove úspechy v Maďarsku tým, že sa štylizuje ako obhajca kresťanských hodnôt.

Hodne sa povedalo k Rusko-americkým vzťahom a problematike zbrojenia. Minister Sergej Lavrov povedal, že Spojené štáty rozrušujú doterajší systém medzinárodnej bezpečnosti. Sergej Rogov z Ruska povedal, že v terajšej americkej doktríne, ktorú určuje John Bolton, sa stratil termín strategická stabilita, ktorá bola dôležitá v minulosti. Spojené štáty odstúpili od dohody o raketách krátkeho a stredného doletu. Tvrdia síce, že rakety nebudú rozmiestňovať v Európe, ale Rusi očakávajú, že Američania do dvoch rokov začnú rozmiestňovať rakety krátkeho a stredného doletu v Poľsku a v Pobaltí. Potom bude mať raketa dolet do Moskvy len štyri minúty. Takú raketu sa nedá identifikovať a zachytiť počas letu preto Moskva bude musieť niečo robiť. Poznámka: už predtým Putin povedal, že v takom prípade Rusko zahrnie do svojej obrannej doktríny aj preventívne údery. Rogov: Spojené štáty asi navrhnú zahrnúť do ďalších rokovaní o kontrole zbrojenia aj Čínu, v takom prípade Rusko asi navrhne zahrnúť aj Francúzsko a Veľkú Britániu. Poznámka: to budú rokovania dlhé a komplikované, keď budú mať miesto dvoch účastníkov až štyroch. Američan Matthew Rojansky povedal, že Američania si vysvetľujú ruské správanie tak, že Rusko je autokratická krajina a nemôže zniesť na svete demokratické štáty. Chce zničiť Spojené štáty a preto sa Spojené štáty musia brániť. Ďalší Američan Mathew Burrows povedal, Spojené štáty sa vždy považovali za technologického lídra s výnimkou doby prvých sputnikov. Teraz sú posadnuté Čínou, čo je dobré pre Rusko. Za 5 – 10 rokov sa môžu spájať s Ruskom. Nemožno byť naozaj suverénny bez vojenskej suverenity. Člen Ruskej akadémie vied Fjodor Vojtolovsky jediný vniesol optimistický tón. Podľa neho sú teraz rusko-americké vzťahy menej napäté ako boli doteraz. Bude dôležité, ako sa bude vyvíjať psychológia elít. Američan William Potter povedal, že v minulosti sovietski a americkí vodcovia prišli k dohodám, pretože pochopili, že dohody slúžia obom stranám, teraz to strany akoby nerešpektujú. Teraz nie je ani úcta medzi diplomatmi navzájom aká bola za studenej vojny. Bez dohody Ruska a Spojených štátov nič nejde. Rakesh Sood z Delhi upozornil, že keď má jeden štát atómové zbrane, skôr alebo neskôr ich bude mať aj ďalší a keď ich budú mať štáty, skôr alebo neskôr budú použité a ich použitie bude deštruktívne. Zmluva o zákaze šírenia atómových zbraní delegimitizuje jadrové zbrane. Spojené štáty majú tendenciu hľadať technologické riešenia pre problémy, ktoré sú politické. Námorný analytik z Washingtonu Michael Kofman: teraz hovoríme o ohraničených škodách. Súčasné dohody neriešia problémy nových zbraní. Rakety stredného doletu sa môžu začať vyvíjať v Poľsku a na Ukrajine. Minister financií Ruska Anton Siluanov poskytol vecnú informáciu o stave a vývoji ruského hospodárstva.

Toto je malé priehrštie zaujímavých výrokov, ktoré na konferencii odzneli. Darmo, konferencia v hlavnom meste jadrovej superveľmoci má vždy veľké predpoklady pritiahnuť exponovaných ľudí z celého sveta a poodhaliť spôsob myslenia a riešenia problémov u ľudí, ktorí rozhodujú o stave sveta.   

Ján Čarnogurský