10.3.2019 00:15:29

Ján Čarnogurský: Škodia Slovensku

Aktuálny komentár

Štátny tajomník Ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák (Most – Híd) 26. februára popustil uzdu svojim protiruským emóciám a v SME označil Rusko za hrozbu, napísal, že Rusko vojensky odtrhlo Krym od Ukrajiny, jednoducho, že Rusko nás ohrozuje. Podľa § 8 tlačového zákona číslo 167/2008, právnická osoba má právo na odpoveď ak tlač uverejní tvrdenia, ktoré sa dotýkajú jej dobrej povesti. Ruské veľvyslanectvo, ktoré na Slovensku zastupuje Rusko, napísalo odpoveď a požiadalo SME o jej uverejnenie. Agentúra amerických rusofóbov odpoveď neuverejnila. Ale slovenské ministerstvo zahraničia si predvolalo ruského veľvyslanca a oznámilo mu, že tak si nemôže dovoliť písať. Na dôvažok, o dva dni neskôr v Košiciach 9-ti prezidenti tzv. Bukurešťskej 9-tky podpísali vyhlásenie v podobnom duchu. Jedny slniečkárske noviny pochvalne napísali, že za vyhlásením cítiť Kiskov rukopis.

Máme to my politikov. Nuž najskôr. Krym neodtrhla od Ukrajiny ruská armáda, ale tak rozhodli obyvatelia Krymu v legálnom referende. Nemajú čo ľutovať, keby sa neodtrhli od Ukrajiny, mali by dnes vojnu a biedu ako ostatná Ukrajina.

Ale sú aj širšie dôvody, aby sme na Slovensku nepripustili rusofóbiu. Protirečí našim historickým tradíciám. Blíži sa 200-sté výročie vydania Kollárovej Slávy dcéry a v nej verša: „... o mocné tam opri se dubisko...“. Váha Ruska v medzinárodných vzťahoch rastie. Podporu Ruska budeme ešte potrebovať. O dobré vzťahy s Ruskom sa usilujú štáty s väčším medzinárodným výtlakom než má Slovensko. Ako ilustrácia nech slúži keď sa izraelský predseda vlády správa k prezidentovi Putinovi ako v bavlnke. Sú aj rukolapnejšie dôvody. Čoskoro Rusko a Nemecko dokončia plynovod Severný potok 2 a tranzit ruského plynu cez Slovensko môže skončiť. Slovensko vyjednáva s Ruskom, aby aspoň časť plynu naďalej išla cez Slovensko, dostávame za to nemalé tranzitné poplatky. Rusko bolo doteraz k našim požiadavkám ústretové. Aké asi bude, keď si náš minister zahraničia pozýva ruského veľvyslanca na koberec? Novinári by sa mali opýtať ministra Lajčáka, ako sa zmenil postoj Ruska na rokovaniach o plyne po predvolaní ruského veľvyslanca. Prezidentský kandidát Štefan Harabín na otázku novinára, čo urobí prvé, ak by bol zvolený za prezidenta odpovedal, že prijme demisiu ministra Lajčáka. Hodnotím to ako najvtipnejší výrok v doterajšej prezidentskej kampani. Odchod Kisku z funkcie už vyčkajme hoci so škrípajúcimi zubami. A Ondrejcsáka by mali voliči spočítať Bugárovi vo voľbách.

Ruské veľvyslanectvo vydalo prekvapivo zmierlivé vyhlásenie k predvolaniu veľvyslanca na ministerstvo zahraničia. Rusi asi vedia, s kým majú česť a povedali si, že Slovákom treba dať čas, kým sa to naučia. Ale neskúšajme ich trpezlivosť príliš dlho.

 

Ján Čarnogurský