19.6.2022 20:29:34

Ján Čarnogurský: Rokujme s Ruskom!

Advokát, disident, osnovateľ politického konzervativizmu na Slovensku, niekdajší premiér SR
Advokát, disident, osnovateľ politického konzervativizmu na Slovensku, niekdajší premiér SR
(foto: Marek Kaľavský)


Vojna na Ukrajine pokračuje a ceny na Slovensku a na celom Západe stúpajú. A budú stúpať ešte viac. Politici na Slovensku a na celom Západe im zatiaľ čelia len hlúpymi činmi a ešte hlúpejšími rečami.Minister obrany Jaroslav Naď daroval Ukrajine protiraketový systém S-300, vrtuľníky a iné zbrane a muníciu. S-300 ruská armáda zlikvidovala hneď po prekročení ukrajinských hraníc a vrtuľníky čaká taký osud čoskoro. S-300 mal chrániť juh Ukrajiny, ale ako to, že ruské rakety vystrelené z Čierneho mora preleteli ponad juh Ukrajiny a trafili železnicu na Podkarpatskej Ukrajine?

Keby Slovensko hodnotu podarovaných a na Ukrajine zošrotovaných zbraní radšej premenilo na podporu ukrajinských utečencov, ktorých vojna vyhnala z domu.

V hlúpych rečiach minister financií Igor Matovič opakuje mantru zo Západu, že za rast cien u nás zodpovedá Vladimír Putin a vôbec, Putin sa podobá Hitlerovi. Sankcie proti Rusku začal Západ a Slovensko nevybočilo z radu. Rusko odpovedalo opačnými sankciami. Veď to bolo jeho prirodzené právo. Hlúposť kolektívneho Západu spočíva v tom, že si nespočítava jednoduché čísla. Západná Európa spotrebuje ročne v priemere 40 % plynu z Ruska, Slovensko dokonca 100 %. Tento plyn zatiaľ nemá ako nahradiť. Spojené štáty ju nútia vypovedať ruský plyn a nahradiť ho ich bridlicovým alebo LNG plynom, ktoré sú trojnásobne drahšie. Podobne je to s ruskou ropou. Európska kolónia sa nevie vzoprieť. Energie sú základom všetkých ďalších cien.


Plyn

Slovensko má dohodu s Gazpromom na dodávku 5 miliárd m³ ročne do roku 2028. Dohodnutá cena je cca 400 €/1000 m³. Preto cca lebo niektoré zložky ceny sa sezónne menia, ale nie sú rozhodujúce. Ak by nám dohoda s Ruskom padla, museli by sme kupovať plyn na burze v Amsterdame. Tam je teraz cena 2000 €/1000 m³ a sústavne stúpa. Rusko dohodu o dodávkach plynu dodržiava, ale – paradoxne – za Rusko bojuje Západ. Rusko dodáva plyn cez plynovod Bratstvo cez územie Ukrajiny a cez Severný potok (Nord Stream) I. cez Baltické more. Severný potok II. je síce technicky dokončený, ale Nemecko ho odmietlo dať do prevádzky. Pred týždňom Gazprom oznámil, že znižuje dodávku plynu o 40 %, pretože jeden kompresor potreboval opravu, ktorú zabezpečuje závod v Kanade. Kompresor je už aj opravený, ale nemožno ho dopraviť naspäť do Ruska, pretože Kanada prijala tak prísne sankcie proti Rusku, ktoré zakazujú každú dodávku do Ruska. Čiže opravený kompresor zostáva v Kanade, Rusko musí (alebo má dôvod) krátiť dodávky do Európy a Európa, vrátane Slovenska, nemôže obviňovať Rusko z porušenia zmluvy, pretože Rusko neplní dodávku pre sankcie prijaté Západom, vrátane Slovenska. Rusko sa môže smiať, ušetrený plyn vezme Čína alebo India a aj keď cena bude nižšia ako na burze, stále bude vyššia ako zmluvná cena s Európou. Divíte sa, že hodnota rubľa stúpa a ruský rozpočet dosahuje prebytok? Toto nazýva Igor Matovič vinou Vladimíra Putina za stúpanie cien.

Minister hospodárstva Richard Sulík nás ubezpečuje, že zatiaľ máme plynu dosť. Zatiaľ to môže byť pravda. Ale Ukrajina, ktorá tiež berie plyn z Ruska cez plynovod Bratstvo sa chce odpútať od ruského plynu úplne a objednala z USA pre seba plyn LNG. Samozrejme drahší ako ruský plyn. Keď americký plyn začne prúdiť na Ukrajinu, Ukrajina nebude mať záujem umožňovať odber plynu cez Bratstvo ďalším európskym krajinám, Slovensku, Česku, Maďarsku. Na Bratstve sa môže potom stať nehoda, ktorá ho úplne vyradí z prevádzky. Ukrajina volá po odpútaní sa Európy od ruského plynu už dávno. Plyn na Ukrajinu má dodávať závod v Texase. Na závode nedávno vypukol požiar a oprava potrvá pár mesiacov. O toľko sa odďaľuje dodávka amerického plynu na Ukrajinu a dovtedy Ukrajina nemôže prerušiť Bratstvo.

Samostatnou kapitolou je doprava plynu z Ameriky do Európy, najmä na Slovensko. Potrebovali by sme dopraviť z Ameriky takmer 300 tankerov za rok alebo inak takmer jeden tanker denne. Na nakládku, vykládku a plavbu Amerika – Európa a späť potrebuje tanker 21 dní. Inak vyjadrené, potrebovali by sme 20 tankerov, ktoré by sa točili s našim plynom medzi Amerikou a Európou bez rezervy. Teraz nemáme žiadny tanker, výroba tankeru v Japonsku alebo v Južnej Kórei trvá tri roky. Na množstvo plynu, ktoré potrebuje, Európa nemá prístavy na odber tankerov.


Nafta

Ropu odoberáme z Ruska cez ropovod Družba. Cena je taktiež výhodnejšia než akákoľvek iná cena za ropu. Navyše, každá ropa má svoje špecifické zloženie a naša jediná rafinéria Slovnaft má technické zariadenie práve na spracovanie ruskej tzv. ťažkej ropy. Ropa z Blízkeho východu je tzv. ľahká ropa. Na jej spracovanie by Slovnaft musel vymeniť veľké bloky svojho technologického vybavenia. Americká kolónia so sídlom v Bruseli opäť dostala príkaz ukončiť aj odber ruskej ropy. Zmohla sa najviac na prípadné umožnenie odkladu najviac na tri roky. Taký odklad mohlo dostať aj Slovensko. Slovenská vláda Eduarda Hegera sa však zmohla len na odklad 6 mesiacov a ďalší dva mesiace polovičný. Slovensko je len podkolóniou kolónie. Čo bude s rafinovaním ropy na naftu pre Slovensko zatiaľ nevedno.


Riešenie

Riešením je rokovanie s Ruskom. Môžeme rokovať o pokračovaní dodávok plynu aj ropy a vykašlime sa na Brusel. Doprava plynu aj ropy je technicky možná aj južnou trasou cez Turecko alebo Bulharsko, Srbsko, Chorvátsko. Ako ich bude dostávať Maďarsko. Nech sa naša vláda nevyhovára na Brusel. Keby sme vytvorili blok s Maďarskom, prípadne s Gréckom, Cyprom, Chorvátskom, Brusel by nás nemohol ignorovať. Geopoliticky aj Nemecko a Francúzsko by mohli mať záujem na posilnení Strednej Európy. Záujem by mohlo mať aj Rusko. Ten je najjednoduchší. Sankcie proti Rusku sa obnovujú každých 6 mesiacov a za predĺženie musia hlasovať všetky členské štáty. Stačí, aby Slovensko nehlasovalo a sankcie proti Rusku sa skončia. Spolu so štátmi uvedenými vyššie by sme si to mohli dovoliť.

Ešte maličkosť. Igor Matovič by sa musel ospravedlniť za prirovnanie Putina k Hitlerovi. A ďalšia maličkosť. Keby Donald Trump vyhral v roku 2024 prezidentské voľby, vojna na Ukrajine by asi skončila a s ňou aj sankcie.


(prevzaté z VKontakte Jána Čarnogurského, 19.6.2022)JUDr. Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti