20.2.2021 23:29:07

Ján Čarnogurský: Prečo (ne)má Rusko registrovať Sputnik V v Európe?

Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
(foto: Facebook)


Na Slovensku sa rozbehla diskusia, či má Slovensko požiadať Ruskú federáciu o dodávku vakcíny Sputnik V. Jej odporcovia (podpredsedníčka vlády Veronika Remišová, slniečkári všeobecne, viď novinár Peter Schutz) najskôr tvrdili, že vakcína je ruská geopolitická zbraň, ale keď zistili, že verejnosť prijíma tento argument zle, prepli a začali tvrdiť, že nebudú proti Sputniku, keď ho zaregistruje Európska lieková agentúra. Niektorí priam vyzývali Ruskú federáciu, aby prihlásila Sputnik na registráciu v ELA, keďže Rusko vakcínu doteraz na registráciu v Európe ani neprihlásilo.Skúsme prebehnúť argumenty pre a proti registrácii.

Najskôr argumenty za. Vakcína proti covidu je znakom vyspelosti vedy a osobitne medicíny výrobcu. Registrácia na ELA by otvorila – viac alebo menej – pre výrobcu vyspelý trh Európskej únie. Vyjadrené západným jazykom, akcie výrobcu by strmo stúpli. Argument o kvalite ruského spotrebného tovaru: ruskí historici už dávno zaregistrovali, že Rusi vedia vyrobiť dobré zbrane (a lieky), ale nevedia vyrobiť spotrebný tovar najvyššej úrovne. To je však širšia téma.

Argumentov proti je viac. Európska lieková agentúra je orgánom Európskej únie. Rusko v nej nie je zastúpené, ale mala by rozhodovať o ruskom lieku. EÚ je v podstate protiruský subjekt. Proti Rusku vyhlásila sankcie a každých šesť mesiacov ich predlžuje a obyčajne aj rozširuje. Hlavné európske médiá píšu priam iracionálne proti Rusku. Kto sa v Nemecku vyjadrí verejne čo aj len relatívne priaznivo o Rusku, označia ho za „Putinversteher“, toho, ktorý chápe Putina a je s ním vo verejnosti koniec. Uplatnia na neho cancel culture, taktiku umlčania a to znamená akoby zmizol. V oficiálnych médiách sa neobjaví. Pripomeňme si, ako postupujú medzinárodné športové orgány, v ktorých má Európa väčšinu, proti ruským športovcom. Na základe výpovedí jedného ruského prebehlíka niektorí ruskí športovci nemôžu vystupovať na medzinárodných pretekoch vôbec (napr. brat Anastázie Kuzminovej), iní nie pod zástavou svojej krajiny. Keby Rusko požiadalo ELA o registráciu svojej vakcíny, aké by to bolo sústo pre západných rusofóbov. Médiá by boli informované o postupe prieskumu ruskej vakcíny a vopred by vyniesli rozhodnutie, že vakcínu nemožno registrovať. Niečo podobné ako sú naše slniečkárske médiá informované o priebehu vyšetrovania niektorých trestných obvinení. Západ už dávnejšie označil Sputnik za ruskú geopolitickú zbraň a nemusí od takého označenia ustúpiť. Spomeňme si ako iracionálne vystupuje Západ voči plynovodu Severný prúd 2. Aj západné firmy už vložili do neho miliardy euro, ale nie je isté, či v závere neodstúpia od dokončenia z politických dôvodov. Západ ako celok už odstúpil od logiky a od čistých pravidiel šetrenia a vynášania rozhodnutia. Pre Západ je Rusko nepriateľ, ktorého treba ničiť, kde sa len dá. Rusko sa nemôže spoliehať, že šetrenie o registrácii Sputniku by prebiehalo len podľa odborných kritérií. Keby ELA vyniesla nečestné rozhodnutie proti Sputniku, aké by to bolo terno pre celý Západ. Aj naša Remišová by povedala: veď ja by som bola za Sputnik, ale vidíte, ELA ho odmietla registrovať.

Tieto dôvody sa v našej mediálnej argumentácii vôbec neobjavujú.

Rusko postupuje voči Slovensku v tejto veci viac než ústretovo. Podľa informácie premiéra Matoviča, ruský minister prisľúbil Slovensku 160 000 vakcín. O toľko by musel ukrátiť ruský vnútorný trh. Pritom Slovensko hlasuje za všetky sankcie proti Rusku. Naša Barteková ako členka Medzinárodného olympijského výboru hlasuje za všetky sankcie voči ruským športovcom. Ale Rusko asi berie do úvahy, že sme slovanská krajina, že v prieskumoch verejnej mienky vychádza Rusko priaznivejšie ako napríklad Spojené štáty, že sa bránime budovaniu protiruských základní na našom území.

Rusko nepotrebuje dodávať Sputnik do Európy, okrem dôvodov uvedených vyššie. Vakcínu už do zahraničia dodáva, počet krajín sa šplhá do tridsiatky, počet ich obyvateľov ďaleko prekročil počet obyvateľov EÚ. Sputnik je registrovaný v Rusku. Rusko si môže povedať: chcete Sputnik? Nech sa páči, za základe našej registrácie. Predsa krajina, ktorá dokáže vyrobiť vakcínu kvalít Sputnika, musí mať aj registračný postup na podobne vysokej úrovni. Nechcete Sputnik na základe našej registrácie? Je to váš problém. Spotrebiteľov máme aj doma.

Sputnik V je dobrá vakcína. Naša vláda, minister zdravotníctva, majú právnu možnosť vakcínu z Ruska dostať, kúpiť (lacnejšie než západné). Len k tomu potrebujú trochu odvahy.


JUDr. Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti