14.7.2020 10:00:57

Ján Čarnogurský: Na obhajobu Vlada Palka

Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
(foto: Facebook)


Ivan Šimko napísal na facebooku nepekné veci o Vladovi Palkovi a jeho uvažovaní o kandidatúre na funkciu predsedu KDH. Píše, že Vlado Palko nechce pomôcť KDH zmocnieť, ale sa ho zmocniť. Ivan Šimko má najmenšie právo na posudzovanie Vlada Palka.Ivana usvedčuje jeho spomienková kniha “Ako sme si nasadili červené nosy a vyhnali Mečiara”, Artis Omnis 2018. Kniha je o tom ako bol najbližším spojencom Mikuláša Dzurindu pri rozvíjaní taktiky na zmocnenie sa KDH. Stretával sa s Dzurindom aj súkromne a upresňovali taktiku. Na strane 190 svojej knihy píše: “Večer v Papierničke sme to všetko ešte raz prebrali s Mikim a Gabom (Palackom – pozn.). A uvažovali sme aj o alternative, že by sme projekt SDK napokon nepresadili. V takom prípade sme boli pripravení začať vo vnútri KDH budovať platformu modernej strany.” Na strane 301 píše: “V uplynulom období som vo vedení KDH (bol členom Predsedníctva – pozn.) pôsobil ako politický snajper v jeho (Dzurindov – pozn.) prospech.” Tomu sa priamou rečou hovorí intrigovanie proti vlastnej strane...

Pri tak blízkych vzťahoch Ivana Šimka a Dzurindu je pravdepodobné, že sa Dzurinda radil so Šimkom aj o súkromnej návšteve u generálneho riaditeľa televízie Markíza Pavla Ruska v septembri 1997. Dzurinda požiadal Ruska o propagáciu jeho osoby, samozrejme za chrbtom vtedy svojej strany KDH. Rusko píše o návšteve vo svojej knihe “Markíza, politika a mafia”, Praha 2019 na strane 68-70. Dohodli sa a Dzurinda v Markíze frčal.

Nakoniec Šimko aj Rusko zostali sklamaní. Šimko si myslel, že Dzurinda ho zoberie do vlády ako ministra (str. 305 jeho knihy), ale nestalo sa. Rusko po zostavení vlády Mikuláša Dzurindu zistil, že Dzurinda ho už tak nepotrebuje (str. 108 Ruskovej knihy). Šimko po rozpade SDKÚ vymenil dve strany až sa nakoniec vrátil do KDH a teraz – ako počúvam – sa uchádza o miesto v Predsedníctve. S Pavlom Ruskom to zatiaľ dopadá horšie. “Modernú stranu” nakoniec mali v podobe SKDÚ a už medzitým zanikla. Keby bolo KDH zostalo v SDK či priamo alebo v podobe dvojitého členstva, zaniklo by tiež … a Ivan Šimko by nemal kam kandidovať. Ak sa Šimko dostane do Predsedníctva KDH, pre koho bude tentoraz politickým snajperom?


 

JUDr. Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti