06.11.2020 09:32:21

Ján Čarnogurský: Na margo „židovského sprisahania“

Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
(foto: Facebook)


Internetové vydanie Denníka N uverejnilo 3. novembra rozhovor s Michalom Blahom, šéfom reklamnej agentúry MARK BBDO a United Consultants. Blaha v rozhovore povedal, že niekedy asi v roku 1990 sa so mnou stretol v parlamentnej jedálni a ja som mu spontánne začal hovoriť o svetovom židovskom sprisahaní.Známi ma na rozhovor upozornili (Denník N nečítam) a napísal som Denníku N žiadosť o odpoveď podľa tlačového zákona. Dostal som odpoveď od vydavateľa, že tlačový zákon sa na internetové vydanie nevzťahuje, Blahove výroky o mne zopakovali a z mojej žiadosti odcitovali úryvky.

Blaha dával moje výroky do súvisu, že ako študentský aktivista sa mi chválil, že dostali podporu od Sorosa a Nadácie otvorenej spoločnosti. Vraj to neskôr zmenil, že od Nadácie Charty 77.

Na Blahove výroky som odpovedal: Michala Blahu nepoznám. Ak tvrdí, že sa so mnou stretol v parlamentnej jedálni, je to možné, ale nepravdepodobné. Od 10. decembra 1989 som bol členom federálnej vlády a do SNR som nechodil. Po voľbách v júni 1990 som sa stal členom slovenskej vlády a Blaha sa stal poslancom Federálneho zhromaždenia, opäť bolo nepravdepodobné, že by sme sa stretli v parlamentnej jedálni.

Výslovne popieram, že by som Michalovi Blahovi, aj keby sme sa nejakou zhodou okolností stretli, alebo komukoľvek hovoril, že vo svete existuje akési židovské sprisahanie. V prvom rade preto, že si to nemyslím.

Podozrivá je aj súvislosť, ktorú Michal Blaha spomína. Vtedy, začiatkom 90-tych rokov nebol vo svete známy ani Soros ani jeho Nadácia otvorenej spoločnosti. Pokiaľ niektorá mimovládna organizácia u nás dostala grant od Nadácie otvorenej spoločnosti na verejnoprospešný účel, nikto proti tomu nenamietal.

Ja sa nebudem s Michalom Blahom súdiť a roky strácať čas na súdoch. Riešim to inak: tvrdím, že Michal Blaha je chrapúň.


JUDr. Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti