26.1.2021 14:50:18

Ján Čarnogurský ml.: Život po COVIDe bude iný

Advokát, občiansky aktivista
Advokát, občiansky aktivista
(foto: Facebook)


Život po covide by mohol byť rovnaký ako pred covidom. Ale nebude. Predovšetkým ľudské práva ako ich poznáme budú potláčané na neurčito a vlastníctvo vecí, najmä nehnuteľností, nebude samozrejmosť. Práve sa začalo Svetové ekonomické fórum, ktoré sa každoročne stretáva v Davose vo Švajčiarsku. Jeho zakladateľ naznačil, ako sa má svet v najbližších mesiacoch vyvíjať. (HSP)Slovensko je malá krajina na periférii Európskej únie, nerobme si ilúzie. Pozrime sa, čo nás čaká.

 

Korporácie svoj vplyv veľmi posilnia

Covid nás naučil, že cez internet je potrebné riadiť celý náš život. Následok? Isté veľké korporácie, Facebook, Twitter a Youtube, si nedávno dovolili jednoducho vypnúť úradujúceho prezidenta USA na svojich platformách.

Fungovalo im to beztrestne a preto v budúcnosti budú všetky korporácie vypínať hocikoho. Najprv od informácií, od cestovania, od vzdelávania, od bankových služieb.

Následne od zamestnania, elektriny, vody, zdravotnej starostlivosti. Všetko sa bude diať bez možnosti občanov nášho štátu proces ovplyvniť a bez spotrebiteľovej možnosti sa účinne brániť, najmä ak prevádzkovateľom služby bude zahraničná firma.

Právo na akúkoľvek službu poskytovanú korporáciou sa bude riadiť jej jednostrannými „všeobecnými podmienkami používania“ a nie zákonmi prijímanými naším parlamentom.

Veľké korporácie budú rozhodovať, v ktorom štáte budú naďalej zamestnávať ľudí. Štáty sa budú pretekať, aby motivovali veľké korporácie zamestnávať občanov na ich území. Korporácie sa tým stanú nedotknuteľnými a ich prínos na daniach najmä v malých štátoch bude klesať. Veľké zahraničné korporácie budú ovplyvňovať politický život na Slovensku viac ako kedykoľvek predtým, každá vláda, najmä menej vzdelaná a menej schopná, sa pred nimi iba skloní. Vzdelanejšia a schopnejšia vláda môže však vyjednať kompromis v prospech obyvateľov.

Slovensko ešte má trochu nerastného a prírodného bohatstva. Zarobiť na ňom však bude chcieť iba zahraničie, pokiaľ ho náš štát nedokáže obrániť.

 

Malé firmy skrachujú, veľké posilnia. Štát bude mať potrebu všetkých kontrolovať

Dnes sú na Slovensku všetky veľké firmy sprivatizované zahraničnými korporáciami. Aj banky, ktoré sú čiastočne ovládané slovenskými vlastníkmi, majú sídlo materských firiem v zahraničí. Malé a stredné firmy, ktoré vlastnia prevažne Slováci, v dôsledku korony buď skrachujú alebo budú musieť dlho prekonávať veľké finančné problémy. Pokiaľ bude existovať v rovnakej oblasti väčšia nadnárodná firma, zaujme miesto na slovenskom trhu. Výrobné firmy budú môcť čerpať malú výhodu z poklesu miezd.

V zahraničí dostali firmy podstatne vyššiu štátnu covid podporu ako u nás. Mnohé naše firmy, ktorým konkurujú západoeurópske spoločnosti, stratia preto konkurencieschopnosť a buď zavrú alebo ich zahraničie lacno skúpi.

Štát bude najväčšou korporáciou, ktorá bude mať peniaze. Preto bohatnúť budú tí, ktorí budú napojení na štátny rozpočet. Všetci covidoví oligarchovia to už vedia. Počas núdzového stavu predsa nie je treba robiť tendre. Štát má neskutočné technické prostriedky na kontrolu obyvateľov. Keď im platí, bude vyžadovať, aby prijímatelia štátnych platieb kontrolu strpeli. Bezvýhradne, „dobrovoľne“.

 

Vlastníctvo bude iba pre vyvolených. Všetci majú byť šťastní, keď budú môcť (dočasne) používať cudzie veci

Poznáme to už z budovania socializmu. Vtedy všetko rozhodujúce vlastnil štát. Dnes je štát nahradený veľkými korporáciami. Najmä bankami. Nastupuje progresívny liberalizmus, ktorý sa od socializmu odlišuje veľmi málo. Po páde socializmu každý chcel vlastniť aspoň byt a auto. V nových progresívnych časoch po korone aj vlastníctvo bytu môže byť luxusom. Pravda, ak za vlastníctvo považujeme aj vlastníctvo obmedzené záložným právom, či hypotékou, tak áno, také ešte chvíľu zostane. Je to však iba fiktívne vlastníctvo, pri ktorom povinnosti vlastníka zostávajú všetky, ale práva nie, tie môže banka kedykoľvek zrušiť. Strážme si preto vlastníctvo.

 

Zadlženie štátu dramaticky vzrástlo, porastie čierna ekonomika

Deficit štátneho rozpočtu, naplánovaný na rok 2021, prestavuje 8 miliárd EUR. Minulý rok to malo byť v najhoršom prípade 6 miliárd EUR, a to sme mali koronu neustále. Štátu bude teda chýbať až o tretinu viac peňazí ako v roku 2020. To je obrovská suma. Znamená to iba ďalšie znižovanie dôchodkov, znižovanie minimálnej mzdy, zvýšenie daňového zaťaženia pre stredné a malé firmy, pretože koncepčné riešenie, ktoré podporí vznik domácich slovenských výrobných firiem s vysokou pridanou hodnotou, vládna koalícia zatiaľ nie je v mentálnom stave navrhnúť.

Možno zvolí vláda nešťastnú cestu a sprivatizuje už úplne všetko, čo sa dá: vodárne, železnice, lesy. Bude to hlúpa voľba, pretože peniaze sa rýchlo prejedia a nič Slovákom nezostane, čo by mohlo vytvárať ďalšie hodnoty v budúcnosti.

Môžeme očakávať výrazný rast čiernej a šedej ekonomiky, v rámci ktorej platby budú vykonávané najmä v hotovosti, v kryptomenách alebo výmenou a dane sa platiť nebudú. Hotovostné platby nie sú počas núdzového stavu zakázané a nemajú ani žiaden horný limit, čo je aspoň jeden pozitívny dôsledok vládnej posadnutosti núdzovým stavom. Čierna ekonomika nás nakoniec možno zachráni, pretože vďaka rekordnej zadlženosti domácností mnohí živitelia rodín skončia v exekúcii, takže im bude fakticky znemožnené mať akýkoľvek legálny príjem v zamestnaneckom alebo obdobnom pomere.

 

Koniec covid príbehu?

Covid prestane byť problémom vtedy, keď sa každý z nás s vírusom stretne. Naposledy bol následok plošného testovania dvojtýždenný pokles nových prípadov, pretože niektorých chorých plošné testovanie za obrovské peniaze nevyhnutne odhalilo. Asi však tri týždne po plošnom testovaní počet nakazených a mŕtvych začal rekordne rásť. Zrejme v dôsledku toho, že mnohí nakazení veselo behali uspokojení negatívnym výsledkom pofidérneho rýchlotestu medzi ľuďmi.

Výsledky rýchlotestov tvrdia, že 1% testovaných sú nakazení. PCR testy tvrdia v rovnakom čase, že 20% testovaných sú nakazení.  Je zrejmé, že rýchlotesty počet nakazených drasticky podhodnocujú.

Negatívny rýchlotest však zbavuje ostražitosti.  Keďže od 8. februára je považovaný za zdravého každý, kto má hocijaký rýchlotest, starý aj niekoľko týždňov, je jasné, že na Slovensku ešte môže byť smutno a počet mŕtvych môže dramaticky rásť niekedy začiatkom marca. Čo iného sa dá čakať od atómovej zbrane, pravda.

Očkovanie iste pomáha proti covidu, avšak niektoré, hoci zriedkavé, následky očkovania sú horšie ako covid samotný. Nedôvera v progresívne RNA vakcíny z USA a západnej Európy, využívajúce systém doteraz používaný iba na zvieratách, je veľká. Kvôli politickej hlúposti, vakcíny z Ruska, ktorým veľa Slovákov dôveruje, na Slovensko nedorazia a počet zaočkovaných bude malý. Môžeme sa preto tešiť na matovičovské drastické obmedzovanie ľudských práv pre nezaočkovaných. Bude to čoskoro náš nový normál.


Kadiaľ teda ísť?

Niekoľko vhodných možností je jasných už dnes, hocikadiaľ sa vyberieme. Dôležité bude nielen ČO budeme robiť, ale najmä AKO.

Dobré šance majú tí, ktorí majú veľké rodiny. V rámci rodiny je spolupráca najlepšia a koordinácia najjednoduchšia. Vždy aspoň niekomu sa podarí presadiť a môže pomôcť ostatným.

Prejavy skutočnej lásky a porozumenia budú vzácne. Tých, ktorí budú úprimne rozdávať radosť a pokoj a tých, čo budú pomáhať iným, bude mať každý rád a nedajú im zahynúť.

Ochrana ľudských práv bude kľúčová.

Ľudské práva boli najviac rozvinuté tam, kde sa rozšírilo kresťanstvo. Kresťania veria, že každý človek má slobodnú vôľu, ktorú rešpektuje aj Boh. O to viac by mali slobodnú vôľu iných ľudí rešpektovať samotní ľudia. Ak túžime po posilnení a návrate ľudských práv, podpora kresťanstva je dobrá cesta.


JUDr. Mag. Ján Čarnogurský ml.