06.6.2021 22:18:09

Ján Čarnogurský: Hybridná vojna o Sputnik V pokračuje

Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
(foto: Facebook)


Tri mesiace po dovezení vakcíny z Ruska a mesiac po kladnej kontrole v Maďarsku minister zdravotníctva Lengvarský konečne dal súhlas na použitie vakcíny na Slovensku ... ale nie bez kopnutia.

 Minister oznámil 26. mája, že podľa „inštrukcií z ruskej strany“  vakcínu možno podávať len ľuďom od 18 do 60 rokov. Tých 18 rokov sedí, ale horné ohraničenie „do 60 rokov“ nesedí.

Na internete je vystavená oficiálna inštrukcia ruského ministerstva zdravotníctva o použití Sputniku V. Sú na nej všetky možné pokyny pre použitie Sputniku a vek pre použitie je ohraničený len zdola dovŕšením 18 rokov, inštrukcia ohraničenie zhora neobsahuje, čiže ohraničenie neexistuje. Inštrukcia má dátum 28. decembra 2020. Odvtedy je inštrukcia vystavená na internete. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky by malo mať aspoň takú kvalifikáciu, že vie prečítať a stiahnuť materiály z internetu, nehovoriac o tom, že pre inštrukciu by stačilo zavolať na ministerstvo do Moskvy. Inštrukciu pre istotu prikladám v ruštine ako sa nachádza na internete (kliknúť TU).

Vidíte ako Západ bojuje proti Rusku: Európska lieková agentúra EMA má prihlášku na registráciu Sputnika (tuším ju podala nemecká firma, ktorá chce Sputnik podávať) už asi tri mesiace, ale doteraz nerozhodla. Ale o AstraZenece rozhodla rýchlo a teraz viaceré štáty vydali zákaz jej podávania. O Pfizeri tiež rozhodla rýchlo a v Izraeli teraz publikujú dramatické správy o viacnásobne vyššom percente  nepriaznivých vedľajších účinkov. Na Slovensku šéfka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová nekvalifikovane vyhlásila, že Sputnik vo svete spája len meno, ale ide o rôzne vakcíny. Asi preto, aby sa priaznivý článok o Sputniku v Lancete nemohol používať ako argument a iné. Pokračoval minister zdravotníctva Lengvarský, že Sputnik nemožno podávať ľuďom nad 60 rokov. Keby som o niektorých členoch slovenskej vlády nemal vysokú mienku, napísal by som, že slovenská vláda musí pôsobiť najmä v Rusku ako spolok ....


JUDr. Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti