30.8.2021 21:00:41

Ján Čarnogurský: Facebook ma zablokoval

Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
(foto: Marek Kaľavský)


Pred pár dňami som našiel na svojom facebookovom účte oznámenie, že môj účet je zablokovaný. Ako dôvod bolo uvedené, že porušujem pravidlo facebookovej komunity pod názvom Integrita účtu  a skutočná identita. Do 30 dní môžem požiadať o preskúmanie rozhodnutia, ale na konci poučenia je poznámka, že pre koronu preskúmanie môže trvať dlhšie alebo k preskúmaniu ani nemusí prísť.Prečítal som si, čo znamená Integrita účtu a skutočná identita. Je to napísané veľmi abstraktne a citujem len začiatok:

16. Integrita účtu a skutočná identita

Zdôvodnenie zásad

Základným kameňom našej komunity je autentickosť. Veríme, že autentickosť pomáha vytvárať komunitu, v ktorej sú ľudia zmysluplným spôsobom zodpovední jeden voči druhému aj voči spoločnosti Facebook. V celej našej globálnej komunite chceme umožniť vyjadrovanie identity celou škálou rôznych spôsobov, ale zároveň chceme zabrániť predstieraniu identity a vytváraniu falošnej identity. Preto vyžadujeme, aby sa ľudia na Facebooku spájali použitím mena, pod ktorým ich poznajú v bežnom živote. Naše zásady autentickosti slúžia na vytváranie bezpečného prostredia, v ktorom si môžu ľudia navzájom dôverovať a niesť voči sebe zodpovednosť.

S cieľom udržiavať bezpečné prostredie a podporovať slobodu prejavu odstraňujeme aj účty, ktoré sú škodlivé pre komunitu, vrátane účtov, ktoré ohrozujú bezpečnosť iných účtov a našich služieb. Vytvorili sme kombináciu automatizovaných a manuálnych systémov na zablokovanie a odstránenie účtov, ktoré sú používané na neustále alebo mimoriadne závažné zneužívanie našich Noriem komunity.

 

Ešte sa v poučení uvádza, že pozastavujú účty, ktoré predstierajú, že patria známej osobnosti. Nuž, pokiaľ sa pamätám, facebookový účet som si otvoril, keď som kandidoval za prezidenta v roku 2014. Teraz mám cca 11 tisíc sledovateľov a 5 tisíc priateľov. Zhodou okolností začiatkom leta mi facebook oznámil, že mám 5 tisíc priateľov a podľa pravidiel viac nemôžem mať. Každý deň mi ponúkajú priateľstvo ďalší priatelia a hľadal som spôsob, ako ich môžem registrovať.

Žiadna tragédia sa nestala. Otvoril som si účet na ruskej sociálnej sieti VKontakte. Podľa Wikipédie má teraz asi 600 miliónov sledovateľov (účtov) a stále rastie. Čiže, kto má záujem, bude môcť čítať (a komentovať) moje texty na VKontakte. Postup je veľmi podobný ako na facebooku. Do googlu dajte VKontakte, otvorí sa vám po rusky Dobro požalovať (vitajte). Ďalšia komunikácia je v slovenčine. Prihlásite sa telefónnym číslom, zvolíte si heslo a ste tam. Ja som sa prihlásil pod svojim menom v slovenskej transkripcii.

Doteraz som si myslel, že Rusko je iba zárukou, aby sa americká moc nerozširovala bez zábran po celom svete. Teraz sa presviedčam, že Rusko je aj zárukou slobody vyjadrovania svojho názoru, čiže jedného zo základných ľudských práv. Nie som prvý a zrejme ani posledný, komu facebook zrušil účet. Vlastne som sa ocitol v dobrej spoločnosti. Facebook zrušil účet aj ex-prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi.

Požiadam o preskúmanie zablokovania účtu, už pre svoju právnickú deformáciu. Ale nesľubujem si odblokovanie. Preto som si otvoril účet na VKontakte už teraz. Žiaľ, nebudem môcť v žiadosti o preskúmanie sľúbiť, že už budem vo svojich textoch menej kritický voči USA než doteraz. To by sa musela veľmi zmeniť americká politika.

Teším sa na naše stretávania na novej sociálnej sieti.


JUDr. Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti