03.4.2020 22:35:20

Ján Čarnogurský: Bude Rusko naďalej garantovať české hranice?

Predseda Slovensko-ruskej spoločnosti
Predseda Slovensko-ruskej spoločnosti
(foto: Foto: Facebook)


V Prahe využili pozornosť upätú na koronavírus a odstránili sochu maršala Koneva.Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář cynicky poznamenal, že socha maršala nemala rúšku, ktorá je teraz na verejnosti povinná. Podobná otázka by mohla znieť, že ani socha svätého Václava na Václavskom námestí nemá rúšku, odstránia aj tú? Pri vzdelanostnej úrovni Pirátskej strany, ku ktorej patrí Ondřej Kolář by sa to ani nedalo vylúčiť. Podľa médií sochu maršala chcú perspektívne umiestniť do Múzea pamäti 20. storočia, ktoré sa pripravuje. Podľa názvu to bude akýsi skanzen sôch a iných artefaktov, pripomínajúcich 20. storočie. Ale potom by tam mali byť umiestnené aj fotografie zaplneného Václavského námestia po atentáte na Heydricha so smútiacimi Čechmi za popraveným ríšskym protektorom. Bolo ich tam viac než v Novembri 1989. Alebo fotografia Heydricha s českou kráľovskou korunou, keď si ju dal „zo srandy“ na hlavu.

Skanzen artefaktov z minulého storočia nie je dôstojný sochy veliteľa záverečného oslobodenia Prahy. Pripomínam, že socha maršala Koneva nie je Slovákom ľahostajná, pretože maršal bol hlavným veliteľom útoku cez dukliansky priesmyk na pomoc Slovenskému národnému povstaniu.

Podobné odstraňovanie sôch sovietskych veliteľov sa deje už dlhšiu dobu v Poľsku. Ruská, aj seriózna tlač, na to reagovala, že Rusko už nebude garantovať poľské západné hranice. Bude ruská reakcia podobná o českých hraniciach? České hranice sa úplne obnovili vďaka drvivému víťazstvu Červenej armády. Inak by prichádzala do úvahy len akási dohoda s Nemeckom o ukončení vojny, povedal to aj Winston Churchill.  Ak si Ondřej Kolář myslí, že Česko ruské garancie  nepotrebuje, pretože jeho hranice garantuje Európska únia a NATO, nech sa opýta na názor českého ex-prezidenta Václava Klausa.

Dejiny už všetko zažili. Aj ako sa s tým vysporiadali. Keď niekto prekročil pomyselnú hranicu a situácia sa potom obrátila, štát zmierňoval spôsobenú škodu takým spôsobom, že vinníka postavil pred mimoriadny súd a uložil mu mimoriadny trest.

JUDr. Ján Čarnogurský