18.11.2020 22:23:12

Ján Čarnogurský: 17. november 2020

Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
(foto: Facebook)


Na výročie 17. novembra 1989 sa uskutočnilo v Bratislave viacero podujatí. Ja som sa zúčastnil na verejnom zhromaždení, ktoré ohlásil na Hodžovom námestí (pred Prezidentským palácom) ex-poslanec Peter Marček. Poslanec Marček bol zvolený v roku 2016 do Národnej rady za stranu Sme rodina Borisa Kollára. Neskôr zo strany vystúpil a pôsobil v parlamente ako nezávislý poslanec. Dostal som ponuku, aby som na zhromaždení vystúpil, ponuku som prijal. Na námestí bolo (podľa médií) 15 tisíc ľudí, ktorých si vážim. Hovoril som bez papiera. Keďže médiá moje vystúpenie zaregistrovali a komentovali, reprodukujem teraz obsah môjho vystúpenia.Vážení občania, milí priatelia!

Schádzame sa na výročie 17. novembra 1989 a teraz 17. november reprezentujeme my. My sme zaplnili toto námestie a iné námestia na Slovensku a my sa nahlas dožadujeme odstránenia nešvárov. Pred 31 rokmi občania žiadali na námestiach zmenu režimu a dosiahli ju. Odvtedy uplynuli roky a prišli nové problémy. Znovu sa musíme stretávať na námestiach a hovoriť, čo sa nám nepáči. Ale zmenu môže zariadiť len vláda a parlament. Chceme lepšiu vládu. Žiaľ, keď si čítam prieskumy verejnej mienky, záruky lepšej vlády zatiaľ nevidím. Keby boli za týždeň voľby, vôbec by nemusela vzniknúť lepšia vláda. Príčinou je, že opozičné strany medzi sebou nekomunikujú. Nekomunikujú medzi sebou parlamentné opozičné strany a nekomunikujú medzi sebou ani neparlamentné strany, ktoré sa nedostali do Národnej rady, ale spolu podľa prieskumov reprezentujú viac než 10 % hlasov. Parlamentné strany si musia komunikáciu medzi sebou vyriešiť samy, my im do toho nedokážeme hovoriť. Ale môžeme hovoriť do komunikácie mimoparlamentných strán. Mali by začať spolu hovoriť aspoň strany podobného ideového a politického zamerania. Zdá sa, že samé to nedokážu. Mohli by sme preto poveriť organizátorov tejto manifestácie, aby zvolali čosi ako koordinačný výbor neparlamentných strán. Všetky by mali rovnaké postavenie, nebol by žiadny predseda a na stretnutiach by sa rozprávali o spolupráci, či až zlúčení podľa dohodnutej štruktúry do parlamentných volieb. Škoda je tých 10 % hlasov.

Na záver ešte na inú tému. V Amerike boli prezidentské voľby a vyzerá to, že vyhral Biden. Už sa objavujú komentáre, že za Bidena Spojené štáty natlačia viac vojakov k ruským hraniciam cez „východnú Európu“, to akože cez nás. Ale keď na Rusko vyletí raketa z hociktorého štátu NATO, Rusko vypustí rakety na ciele vo všetkých štátoch NATO. Preto je veľmi dôležité, aby na Slovensku nebola základňa NATO. Minister Naď už pozval štyroch amerických vojakov, ale najradšej by pozval štyritisíc. Nedovoľme to. Žiadne americké základne na Slovensku!

Ďakujem vám.


JUDr. Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti