05.2.2015 16:06:57

Jakob Kedmi: Na Ukrajine pripravujú druhý Irak

 

Bývalý predstaviteľ izraelskej špeciálnej služby Jakob Kedmi v priamom prenose videoštúdia Pravda.ru analyzoval pomer síl na ukrajinskom bojisko. Pohovoril o chybách amerického a ukrajinského velenia a o posilňovaní pozícií domobrancov. Vysvetlil tiež prečo sa USA a NATO nezapoja do vojny na východe Ukrajiny.

 

Hovorili ste, že vojna na východe sa môže začať z náhody. Ako na to nazeráte dnes?

- Keď som hovoril, že vojna sa môže začať náhodne, mal som na mysli, že ani jedna zo strán nemala v pláne obnoviť vojnu. Lenže situácia sa vymyká kontrole, nezávisle od želaní účastníkov, udalosti môžu dospieť do plnohodnotnej vojny. To je v podstate to, čo sa dialo na Ukrajine. Kyjevskí mocipáni sa rozhodli udržať donecké letisko nech by to stálo čokoľvek, posilnili okolo neho zoskupenie a posilnili aj tlak na iných bodoch, aby donbasania nemohli skoncentrovať dostatočné sily.

Práve toto priviedlo k takmer plnohodnotnej vojne na všetkých líniách dotyku. Zrážky už sú neustále, a okolo Debaľceva prebiehajú skutočné boje. Ak sa situácia bude i naďalej takto vyvíjať, naozaj to môže priviezť k zásadným zmenám na fronte.

Ukrajinské úrady čoraz viac posielajú do bojov rezervy. Donecká a Luganská republika koná opačne, oni svoje rezervy šetria. Zatiaľ ich nepúšťajú do boja a ani do potýčok, i keď bola vhodná príležitosť na ich nasadenie. V bojoch o letisko alebo teraz o Debaľcevo. Pravdepodobne tieto rezervy vyčkávajú a sú predurčené na iné ciele, a asi ťažko pôjde o ciele obranné.

Za posledné týždne sa potvrdila profesionálna prevaha doneckých a luganských ozbrojených síl nad úrovňou radových vojakov ale aj veliteľov Ukrajiny. Osobitne je to badať počas delostreleckých duelov. I keď má Novorusko delostrelectva menej a aj keď nie je až také moderné, ako ukrajinské, pri Debaľceve dosiahlo veľa veľkých výsledkov iba vďaka profesionalizmu samotných delostrelcov a taktickému využitiu delostrelectva.  

Pokračovanie:  http://www.pravda.ru/world/formerussr/ukraine/05-02-2015/1247164-ukraine-0/

 

Podľa pravda.ru, 5. február 2015